Facebook konečne umožňuje vymazať vašu históriu

ZDROJ | LoboStudioHamburg (Pixabay.com)

Facebook konečne umožňuje po súdnych prieťahoch vymazať históriu používateľov. Predtým bola táto možnosť obmedzená iba na niektoré krajiny, no momentálne je dostupná celosvetovo.

Facebook tak môže vymazať nielen vašu aktivitu na sociálnej sieti, ale aj všetky ostatné dáta, ktoré o vás spoločnosť vie cez poprepájané aplikácie a webové stránky. Táto funkcia mala byť dostupná už pred dvomi rokmi, no kvôli súdnemu procesu, ktorý túto možnosť zablokoval, sa riešenie odkladalo.

ZDROJ | CNET.com

Pozrite siDáta viac ako štvrťmiliardy používateľov Facebooku unikli na internet

Výkonný riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa vyjadril, že „budete mať možnosť vidieť informácie o aplikáciách a stránkach, s ktorými ste prichádzali do styku a môžete tieto informácie vymazať.

Výhodou je, že možnosť je dostupná v každej krajine, nielen v Írsku, Španielsku a Južnej Kórei, kde sa funkcia testovala. Konkrétne ide o funkciu s názvom off-Facebook activity, ktorá zbiera dáta cez cookies a tiež cez prihlasovacie stránky a aplikácie, ktoré využívajú prihlásenie cez Facebook. Takéto prihlasovanie v dnešnej dobe funguje takmer na každej webovej stránke či hernej aplikácii.

Zozbierané dáta sa dajú využiť napríklad na cielenú reklamu. V rámci funkcie si tak viete detailne pozrieť vašu aktivitu a dáta, ktoré Facebook o vás zbieral a následne ju vymazať. Tiež máte možnosť oddeliť tieto informácie od vášho Facebook účtu.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook zakazuje uverejnovať na sociálnej sieti deepfake videá

Aj keď neskoro, ale hlavne, že je takáto možnosť na Facebooku dostupná, keďže najväčšia sociálna sieť na svete má bohaté problémy s ochranou dát. Za posledné roky došlo k viacerým únikom a zneužitiam dát zo strany rôznych záujmových skupín. Tieto dáta sa okrem cielenej reklamy, dajú zneužiť aj v politických kampaniach.

Zdroj9to5mac,Facebook

Komentáre k článku