Facebook ide bojovať s fake news, spúšťa rozšírené informácie

Facebook minulý rok začal testovať novú funkciu pre boj voči falošným, resp, nepravdivým správam, ktoré sa zobrazujú používateľom na ich „stene“. Vybraní používatelia mohli sledovať rozšírené informácie o konkrétnych médiách, ktorých články videli. Od teraz ich môžu využívať všetci, no zatiaľ iba v USA.

Article Context

Dikirim oleh Facebook pada Rabu, 04 Oktober 2017

Časom sa snáď funkcia rozšíri do celého sveta. Nástroj totiž vyzerá celkom jednoducho a zároveň funkčne. Pri každom článku, ktorý niekto zdieľal a teda sa zobrazí používateľovi v novinkách, je tlačidlo pre viac informácií.

Facebook na rozšírení vraj spolupracoval aj s akademickými a ďalšími partnermi z odvetvia, aby mohli identifikovať kľúčové informácie, ktoré pomáhajú ľudom hodnotiť dôveryhodnosť článku a zdroja.

Na tomto základe sú postavené rozšírené informácie o vydavateľovi článku, vrátane jeho stránky na Wikipedii (ak existuje), súvisiacich článkov či informácie o tom, koľkokrát bol článok a kde zdieľaný.

Newsroom: Article Context Launch Video

Dikirim oleh Facebook pada Senin, 02 April 2018

Do finálnej verzie pribudli dve novinky, a to Viac od tohto vydavateľa a Zdieľané priateľmi. V prvom prípade používatelia uvidia ďalšie správy od vydavateľa, v druhom zas to, kto z ich priateľov daný článok zdieľal.

Cieľom je vzbudiť u používateľov overovanie informácií, ktoré vidia v novinkách. Vďaka dostupnému nástroju si môžu rýchlo overiť, či ide o skutočnú informáciu, alebo podvod.

Facebook navyše testuje aj novú funkciu zobrazovania viac informácií o danom autorovi článku. To však funguje iba v instantných článkoch priamo na Facebooku.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku