Facebook FAIR – pred nami sa neskryješ!

Facebook experimentuje s rozpoznávacím algoritmom, ktorý by vás však neidentifikoval iba na základe rozpoznávania tváre. Na akom systéme funguje ich nový algoritmus?

Facebook Facial Recognition

Vďaka najnovším počítačovým technológiám je možné na základe fotografií rozpoznať tváre rôznych ľudí. Tzv. facial recognition (prekl. rozpoznávanie tváre) preniklo napr. aj do oblasti sociálnych sietí. V súčasnosti aj v prípade, ak sa na fotografií vaša tvár nenachádza priamo, napr. sa na zábere pozeráte opačným smerom od objektívu.

POZRITE SI: V USA dovoli rozvod cez Facebook, hrozí to aj u nás?

Facebook experimentuje s rozpoznávacím algoritmom, ktorý by vás však neidentifikoval iba na základe tváre. Namiesto toho sa zameriava na osobité znaky, ako napr. tvar tela, účes, typické oblečenie a iné. „Ľudia majú rôzne charakteristické znaky, aj keď sa na nich pozriete zozadu.“ povedal LeCun, člen FAIR – Facebook Artificial Intelligent Research (prekl. výskum umelej inteligencie v rámci sociálnej siete Facebook). „Napríklad Marka Zuckerberga spoznáte veľmi ľahko, pretože vždy nosí šedé tričko.“

Výskum bol robený na 40 000 verejne publikovaných fotografiách z databázy Flickr. Na niektorých boli osoby zobrazené s jasne viditeľnou tvárou, na iných boli odvrátení. Fotografie prešli sofistikovaným systémom, ktorý je základom pre nový algoritmus identifikácie osôb.

Facebook Facial Recognition

Konečný algoritmus bol vraj schopný rozpoznať identitu jednotlivých ľudí až s 83% presnosťou. Výsledky tohto výskumu boli prezentované začiatkom júna na konferencii Computer Vision and Facial Recognition v Bostone, Massachusetts.

POZRITE SI: Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne!

Pravdou je, že použitie takéhoto algoritmu môže byť užitočným nástrojom. Na druhej strane však stojí taktiež pravdivá skutočnosť. Tá vyvoláva diskusie v oblasti dopadu využívania nového algoritmu na ochranu osobných údajov. Jedná sa totiž o schopnosť algoritmu identifikovať niekoho, kto by napr. za iných okolností nebol súčasťou fotografie. Povedzme, že je okoloidúcim a na fotografií nie je dobrovoľne, prípadne sa chcel pre objektívom fotoaparátu ukryť.

Aj minulý týždeň boli vedené rôzne diskusie na túto tému – zástancovia ochrany osobných údajov a niektoré spoločenské sektory nemohli súhlasiť s využívaním tohto nástroja. Jeden z výskumníkov, resp. členov FAIR, Ralph Gross sa vyjadril: „Práve teraz je čas, keď je dôležité diskutovať o týchto otázkach.“


Zdroj a foto: New Scientist, Flickr, Facebook

Komentáre k článku