Facebook chce v spolupráci s Qualcommom priniesť superrýchle Wi-Fi

ZDROJ | Facebook

Facebook nie je medzi extrémne bohatými firmami z IT branže výnimkou, keď koketuje aj s myšlienkou poskytovať telekomunikačné služby. Najlepšie globálne. Zámer pokrývať „biele miesta“ a riedko osídlené oblasti internetom zo solárnych dronov síce akosi „zamrzol“, ale myšlienka žije ďalej.

Pozrite siS dronmi Aquila chce Facebook dostať internet všade

Jeho novou interpretáciou by sa mali stať pokročilé siete Wi-Fi, ktoré by pomocou mesh sietí mali vylepšiť dostupnosť rýchleho bezdrôtového pripojenia v mestskom prostredí. Údajne majú pomáhať aj na vidieku.

Wi-Fi 802.11ay má konkurovať mobilným operátorom

Cestou k naplneniu tohto zámeru má byť nový štandard superrýchleho Wi-Fi, pripravovaný pod označením 802.11ay.

ZDROJ | Facebook

Facebook za týmto účelom už od roku 2016 pracuje na projekte Terragraph. Tento systém bezdrôtových sietí LAN, prípadne WAN má pracovať v nelicencovanom pásme 60 GHz. Výhodou pásma milimetrových vĺn je veľké množstvo disponibilného spektra, nevýhodou zas krátky dosah prístupových bodov.

Aj preto Facebook uvažuje o ich hustom rozmiestnení na fasádach budov, stĺpoch verejného osvetlenia, alebo na semafóroch na križovatkách ulíc. K tomu by mal pomôcť lacný hardvér postavený na čipoch Qualcomm, s ktorým už Facebook nadviazal spoluprácu.

Pozrite siDomáce brány s čipmi Qualcomm prinesú 4-krát rýchlejšie Wi-Fi

Qualcomm zaradí technológiu Terragraph do nadchádzajúcej rady svojich čipsetov, čím otvorí možnosti pre výrobcov, ktorí hodlajú vyrábať zariadenia pre Wi-Fi v pásme 60GHz.

Technológia siete Terragraph založená na štandarde 802.11ay využíva frekvenciu 60GHz a ponúkne prenosové rýchlosti až 20-40 Gbit/s s dosahom 300-500 metrov („na lúke“ – steny budov tvoria pre mm vlny málo priepustnú prekážku).

https://www.youtube.com/watch?v=lJhVT4yPZYc

„Menší“ problém je, že štandardizačný proces 802.11ay zatiaľ nebol ukončený a k dispozícii je len v podobe draftu, ktorý negarantuje finálnu kompatibilitu. Definitívny štandard sa očakáva až na jeseň roku 2019.

Aj zmienka o tom, že Qualcomm a Facebook „vylepšili“ technológiu pomocou viazania kanálov, časovo synchronizovaných uzlov a protokolov TDMA, signalizuje, že môže ísť čiastočne o proprietárnu technológiu, čo by bolo prekážkou pri jej plošnom, alebo dokonca globálnom nasadzovaní.

Úspech s otáznikom

Aj keď je Facebook bohatá firma, čo sa veľmi chce  stať silným operátorom, môže akurát zainvestovať do budovania pokrytia svojím projektom Terragraph vo veľkých mestách. Som síce presvedčený, že životaschopnosť tejto myšlienky je z viacerých dôvodov iluzórna, v istom rozsahu a postupne, by ju však Facebook mohol uskutočniť.

Na to, aby široká populácia takúto službu používala (prípadne za ňu platila), však budovať siete nestačí. Technológiu musia podporovať aj užívateľské terminály – smartfóny, tablety, notebooky a podobne. To sa rozhodne masovo nestane pri štandarde v podobe draftu.

Ako to nakoniec dopadne, ukážu až najbližšie dva roky. Facebook a Qualcomm plánujú spustiť skúšky technológie v polovici roku 2019. Zatiaľ nie je známe, v ktorom meste sa tak stane, hoci Facebook pred časom oznámil zámer testovať Terragraph v San Jose.

https://www.youtube.com/watch?v=kuWQHc8Ob3w

Facebook tiež vyvinul systém ARIES (Antenna Radio Integration for Efficiency in Spectrum), ktorý môže vysielať na dlhšie vzdialenosti a mohol by byť nasadený v redšie zastavaných vidieckych oblastiach.

Konkurencia nespí

Využívanie rádiových technológií v prístupových sieťach nie je novinkou a telekomunikační operátori takzvanú „bezdrôtovú miestnu slučku“ (WLL, Wireless Local Loop) používajú už roky. Podobne aj Google vybral technológiu milimetrových vĺn na nasadenie „poslednej míle“ pri svojich optických sieťach Google Fiber.

ZDROJ | Ars Technica

Zaujímavé bude sledovať, ako sa podarí presadzovať myšlienku rýchlych sietí WLAN v konkurencii s technológiou mobilných sietí 5G. Štandard pre siete 5G-NSA je už schválený a v najbližších mesiacoch bude uzavretá aj verzia 5G-SA.

Siete 5G pritom majú ambície takisto siahať po rýchlostiach rádu 10 Gbit/s a využijú viacero licencovaných, aj nelicencovaných pásiem, vrátane milimetrových vĺn.

Pozrite siSpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

A aby toho nebolo málo, na prelome desaťročí zasiahnu do rozdávania kariet telekomunikačného biznisu (čítaj internetového prístupu) aj satelitné projekty SpaceX a OneWeb. Takže v telekomunikačnej branži určite nebude v najbližších rokoch nuda. Ale to nie je novinka, veď „veselo“ je minimálne už od čias dial-up prístupu na internet.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku