Eyeblink – program, ktorý sa postará o zdravie vašich očí

Vedeli ste, že zdraví ľudia žmurkajú 10 až 15-krát za minútu? Mnoho ľudí ale pri práci za počítačom žmurká oveľa menej, čo môže vyústiť v začervenanie očí, svrbenie a v najhorších prípadoch až v poškodeniu zraku. O to, aby ste za počítačom žmurkali pravidelne, sa postará program Eyeblink od doktoranda na Slovenskej technickej univerzite, Andreja Fogeltona.

Sám Andrej trpí syndrómom suchého oka, čo sa prejavuje pálením, svrbením, pocitom cudzieho telieska v oku až začervenaním. To bola dostatočná motivácia na to, aby vytvoril algoritmus, ktorý pomocou počítačovej webkamery sleduje vás, respektíve vaše oči a upozorní vás na to, kedy je čas žmurknúť.

https://youtu.be/CYOunazDBd8

Program vás na to, že by ste mali žmurknúť upozorní pomocou dvoch typov pripomienok. Prvý typ nevyžaduje webkameru a zobrazuje sa v pravidelných intervaloch. Druhý typ pripomienky je interaktívny a zobrazí sa v prípade, keď málo žmurkáte. Pripomienka opäť zmizne v momente, keď žmurknete. V rozhraní programu si môžete pozrieť štatistiky frekvencie žmurkania, vďaka čomu rýchlo zistíte, či máte zdravé oči, alebo máte so žmurkaním problémy.

ZDROJ | Blinkingmatters

K nesprávnej frekvencii žmurkania údajne prispieva aj neprimeraný jas obrazovky. Eyeblink preto využíva webkameru na to, aby prispôsobil jas aktuálnym svetelným podmienkam. Softvér sa pritom postupne učí vaše preferencie a po pár dňoch vám bude vedieť nastaviť jas presne podľa vašich predstáv.

Nejde ale iba o žmurkanie, Eyeblink sa postará aj o to, aby si vaše oči mohli od práce pri počítači poriadne oddýchnuť. V nastaveniach programu si môžete aktivovať takzvané múdre prestávky od počítača. Po aktivovaní tejto funkcie vám Eyeblink každých 20 minút pripomenie, aby ste urobili jednoduchý očný cvik.

V prípade, že v rámci múdrych prestávok programu povolíte, aby detegoval vašu prítomnosť za počítačom, budete v ľubovoľnom intervale dostávať pripomienky, aby ste sa išli poprechádzať. Momentálne program sleduje zmeny kurzora, takže aj prirodzená prestávka, počas ktorej ste si napríklad zašli na obed, sa zaráta a Eyeblink vám najbližšiu prestávku presunie na neskôr.

Ako to funguje v praxi? Až prekvapivo dobre. Ak máte okolo seba dobré svetelné podmienky a webkamera na vás jasne vidí (môžete si to overiť priamo v Eyeblink), všetky upozornenia zmiznú skutočne v momente, keď žmurknete. Keďže väčšinu pracovných dní strávim za obrazovkou počítača, ocenil som aj upozornenia na očné cvičenia a upozornenia na to, že je čas vstať od počítača.

Tréning žmurkania, automatický jas obrazovky a prestávky od počítača získate len vtedy, ak si zakúpite prémiovú licenciu, ktorá stojí 15 € na jedno zariadenie na jeden rok. Tieto prémiové funkcie si však môžete vyskúšať aj v rámci 14-dňovej skúšobnej doby, vďaka čomu môžete bez záväzkov zistiť, či by ste prémiovú licenciu využili. Myslím ale, že ak ide o zdravie, táto suma nie je vôbec prehnaná.

Ak ide o webkamery, vždy je na mieste otázka bezpečnosti. Eyeblink podľa popisu s internetom komunikuje iba pri štarte, kedy kontroluje druh a platnosť licencie a odosiela anonymné údaje o žmurkaní. Tieto anonymné údaje sa odosielajú iba v prípade, že to povolíte v nastaveniach. Ak ale máte napriek tomu zlý pocit, programu môžete zakázať prístup k internetu pomocou nastavení firewallu.

Pozrite siSearchApp – slovenský Facebook vyhľadávač už aj pre Android

Dôležitým faktom je tiež to, že súčasne môže k webkamere pristupovať iba jeden program súčasne a ak sa Eyeblink snaží kameru použiť, no bráni mu v tom nejaký vírus či malvér, program vás na to upozorní.

Eyeblink si môžete stiahnuť na stránke blinkingmatters.com. Program je dostupný pre operačný systém Windows 7 a novší. Pre fungovanie budete potrebovať webkameru s rozlíšením aspoň 640 x 480 pixelov pri 30 fps.

Komentáre k článku