Everykey – kľúč, ktorý vraj zmení pravidlá hry

Zakladateľ najväčšej spoločnosti zameranej na bezpečnostné technológie McAfee (dnes je pod názvom Intel Security dcérskou spoločnosťou Intelu) John McAfee prináša stále nové prekvapenia. Potom, čo vlani ohlásil kandidatúru na amerického prezidenta a mal ťažkosti so zákonom, založil startup, ktorý má zmeniť naše IT návyky.

Pozrite siPäť hviezdičiek ako heslo nestačí!

McAfee spustil koncom decembra kampaň na Indiegogo s cieľom získať od drobných investorov 20 000 amerických dolárov na spustenie výroby univerzálneho hardvérového kľúča Everykey. Nápad sa verejnosti páči, pretože už počas prvého týždňa vyzbieraná suma trojnásobne prekonala cieľovú hranicu.

McAfee-Everykey1

ZDROJ | Indiegogogo

Malá krabička s konektivitou Bluetooth 4.0 má nielen nahradiť používané heslá v rôznych programoch a aplikáciách, ale prostredníctvom Bluetooth sa bude dať spárovať s prakticky akýmkoľvek zariadením a zámkom. Pravda, pokiaľ bude mať kompatibilnú bezdrôtovú komunikáciu. Prihlasovanie a odomykanie má potom fungovať automaticky. Stačí, keď sa s Everykey priblížite k počítaču, alebo príslušnému zámku a „brány“ sa otvoria. To isté platí aj o odhlásení, či uzamknutí – ak sa vzdialite z dosahu, Everykey príslušné zariadenia zamkne, alebo zahesluje.

Univerzálnosť kľúča je však zároveň jeho značnou nevýhodou. V prípade krádeže sa poučený páchateľ dostane cez všetky spárované zámky a do všetkých počítačov, či programov majiteľa. Toto riziko zatiaľ McAfee rieši možnosťou diaľkovej deaktivácie kľúča v prípade jeho straty. Ak sa tak stane, kľúč prestane fungovať. Táto funkcia však nezaistí bezpečnosť v prípade utajenej krádeže, alebo straty, ktorú majiteľ kľúča nezaregistruje.

McAfee-Everykey2
ZDROJ | Indiegogogo

V budúcnosti by preto mohol byť Everykey vybavený niektorou formou biometrie, napríklad čítačkou odtlačkov prstov. Zatiaľ je to však iba špekulácia.

V prvej fáze bude Everykey slúžiť len na odomykanie počítača a prihlasovanie sa do aplikácií. Kľúč bude schopný v počítači vytvoriť komplikované heslá, ktoré si však nebudeme musieť pamätať. Budú uložené v počítači v zašifrovanej podobe a Everykey bude len nástrojom na ich dešifrovanie. Použitý je silný 128 bitový šifrovací kľúč AES. Šifrovaný je aj bezdrôtový prenos, aby nebolo možné jednoduchým spôsobom manipulovať komunikáciu medzi zariadením a kľúčom.

Everykey je kompatibilný so širokou škálou IT zariadení. Spolupracuje s operačnými systémami Windows (7 a vyšší), Mac OS (od 10.9), iOS (od 8), Android (KitKat, Lollipop a novší), aj Linux (Ubuntu 14 a vyšší).

Pozrite siEdward Snowden radí, ako si vytvoriť bezpečné heslo

Prvé dodávky tejto zaujímavej „krabičky“ majú začať v marci, no cena nebude najnižšia. Za daň z pohodlia zaplatí záujemca 128 USD, za ktoré získa okrem kľúča a nabíjacieho kábla aj nešpecifikované príslušenstvo.

https://www.youtube.com/watch?v=afvnFb5t4l0

V budúcnosti verí John McAfee v presadenie sa Everykey aj do oblasti zabezpečenia domácností a dverí všeobecne, vrátane automobilov, a do ovládania domácich spotrebičov. Môže to byť zaujímavé, no ak sa táto technológia masívne rozšíri, bez kľúča už budeme „nahratí“. Sotva si totiž budeme vedieť spomenúť na akékoľvek heslá, aby sme sa prihlásili ručne napríklad do počítača.

ZdrojIndiegogo

Komentáre k článku