Európska únia chce späť mobily s jednoducho vymeniteľnými batériami

ZDROJ | mnm.all

Po schválení návrhu na zjednotenie nabíjačiek mobilných zariadení sa Európska únia zjavne pokúsi presadiť, aby výrobcovia navrhovali a predávali zariadenia s jednoduchšie vymeniteľnou batériou. Dôvodom je aj v tomto prípade ochrana životného prostredia.

Podľa dokumentov, ktoré má k dispozícii holandský denník Het Financieele Dagblad v tomto období Európska únia pracuje na návrhu, ktorý by mal výrobcom prikazovať výrobu a predaj mobilných zariadení s jednoduchšie vymeniteľnými batériami. Toto privilégium pritom bolo ešte v minulom desaťročí samozrejmosťou.

ZDROJ | iFixit

Dnešné smartfóny, ale aj tablety a notebooky sú najmä z dôvodu komplikovanosti konštrukcie i ochrany voči vode a prachu z veľkej časti lepené a zložené tak, že ak sa aj po niekoľkých desiatkach minút k ich batérii prepracujete, väčšinou býva k šasi zariadenia pevne prilepená.

Pozrite siAko si znásobiť pamäť v smartfóne? MicroSDXC kartou to ide najjednoduchšie

Väčšina ľudí tak tento úkon necháva na odborné servisy, alebo batériu za celý životný cyklus zariadenia nemení. Mnoho z nich sa pritom rozhodne pre kúpu nového zariadenia najmä z dôvodu degradácie výdrže batérie. Životné prostredie je tak vo výsledku zaťažované veľkým počtom zariadení, ktoré by po prípadnej výmene batérie mohli svojim majiteľom ešte niekoľko rokov slúžiť.

Európska únia predpokladá, že ak si budú môcť zákazníci vymeniť batériu svojpomocne, odľahčí tým aj záťaž na životné prostredie. Ak by aj nemalo ísť priamo o otvárateľné konštrukcie na aké sme boli zvyknutí pri starých tlačidlových telefónoch alebo aj prvých smartfónoch, minimálne by mohlo byť ich rozobratie jednoduchšie. Servisy by si tak mohli za výmenu batérie účtovať výrazne nižšie sumy.

Pozrite siSamsung Galaxy Z Flip poškrabete aj nechtom, jeho displej chráni plastová fólia

Pripravovaný návrh tiež navrhuje predĺžiť záručné obdobia, poskytnúť zákazníkom a servisom jednoduchší prístup k servisnej dokumentácii a zriadiť jednotný európsky systém zberu starých mobilných telefónov, tabletov a nabíjačiek. Posledným bodom by Európska únia dosiahla zvýšenie recyklácie materiálov, ktoré by mohli byť opätovne využité na výrobu nových zariadení.

ZdrojHet Financieele Dagblad,XDA-Developers

Komentáre k článku