Európska komisia zjednocuje pravidlá pre používanie dronov

Európska komisia vydala jednotný plán s pravidlami, ktorý bude platný pre využívanie dronov, ktorý začne platiť v roku 2019. Čo prináša?

ZDROJ | Project Wing

Spojené štáty americké diskutujú o tom či sa bude musieť nahlásiť každý majiteľ drona, Čína v tom má jasno a registrované musia byť všetky ťažšie ako 250 gramov. Európska komisia teraz tiež prichádza s istými pravidlami, ktoré majú zjednotiť využívanie dronov všetkých štátov.

Pozrite siOtsaw prináša auto, ktoré stráži, prípadne sleduje páchateľa dronom

Do roku 2019 by sme sa tak mali dočkať vytvorenia vzdušného priestoru s názvom U-Space, ktorý by mal siahať do výšky 150 metrov. Priestor bude využívať systém podobný tomu, aký využívajú aj lietadlá. Nebude chýbať geo-oplotenie, ktoré bude vytvárať imaginárne hranice území na základe GPS či identifikácia jednotlivých dronov.

ZDROJ | gualtiero boffi/Shutterstock

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) pracuje s členskými štátmi a hľadajú spoločné riešenia, ktoré by mohli zahŕňať všetky potrebné pravidlá. Európska komisia bude založenie systému financovať a registrácia dronov by mala byť uskutočniteľná v roku 2019.

Violeta Bulc, komisárka pre dopravu sa vyjadrila, že  Európska únia verí, že nasledujúce kroky sa v budúcnosti osvedčia, a to i z ekonomického hľadiska.

ZdrojEuropa

Komentáre k článku