Európska centrálna banka varuje pred kryptomenou Libra od Facebooku

ZDROJ | Facebook

Posledných pár mesiacov sa svet kryptomien točí okolo pripravovanej virtuálnej meny od Facebooku – Libra. Najnovšie pred ňou varuje Európska centrálna banka.

Nestáva sa často, aby okolo nejakej kryptomeny (okrem Bitcoinu) bolo toľko rozruchu. Kryptomena Libra to však zmenila a odkedy bola oznámená, hovorí sa len o nej. Nie je to len kvôli spoločnosti Facebook, ktorá za ňou stojí, ale aj kvôli ďalším uznávaným spoločnostiam, ktoré budú kryptomenu podporovať a dostanú hlas v pripravovanej asociácii Libra, ktorá bude rozhodovať o jej budúcnosti. Príkladom je PayPal, Mastercard, Visa, Uber, Spotify či Coinbase.

ZDROJ | Libra Association

Pozrite siFacebook premenuje Instagram a Whatsapp, aby bol jasný majiteľ

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky, Yves Mersch, sa vyjadril, že Európa by mala ignorovať „zradné sľuby“ kryptomeny Libra, ktorá by mohla podkopať schopnosti banky nastaviť monetárnu politiku. Digitálna mena od Facebooku by mala byť chránená podporou štyroch oficiálnych mien.

Jej rozšírenie medzi bežnými ľuďmi by mohlo ohroziť stabilitu eura. Mersch dodáva, že Libra je produktom tých istých ľudí, ktorí pred pár mesiacmi museli pred orgánmi EÚ aj USA vysvetľovať zneužitie osobných dát miliónov používateľov siete Facebook cez úniky tretím stranám.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siČo je to Libra? Kryptomena od Facebooku môže urobiť prevrat v bankovníctve

Kryptomena Libra by mala byť k dispozícii už budúci rok. Na rozdiel od ostatných špekulatívnych kryptomien, má byť Libra dostatočne krytá a stabilná podobne ako americký dolár. Okrem internetových platieb má virtuálna mena od spoločnosti Facebook umožniť využívať rôzne bankové služby a dokonca aj pôžičky. Otázkou ostáva, či skutočne otrasie finančnými trhmi a ako na ňu a na ďalšie kryptomeny bude vplývať blížiaca sa recesia.

Pokiaľ sa chcete o pripravovanej kryptomene dozvedieť viac, odporúčam ďalšie články, ktoré sme pre vás o Libre pripravili.

ZdrojReuters

Komentáre k článku