EÚ pritvrdila, vodiči Uberu budú musieť mať licenciu

Vodičom Uberu doteraz stačil na prevádzku automobil a telefón s pripojením na internet. Európsky súd ale rozhodol, že šoféri budú musieť vlastniť aj licenciu.

Americká spoločnosť má ráznu politiku. Najprv príde na trh a až potom rieši predpisy jednotlivých štátov. Bolo teda len otázkou času, kedy nastanú prvé problémy. A tie sa s Uberom ťahajú už poriadne dlhú dobu. Taxikári z mnohých miest či štátov sa búria. Vadí im totiž, že pre nich neplatia rovnaké pravidlá, ako pre vodičov jazdiacich pre americký startup. Európsky súd im dal teraz za pravdu.

Ešte v máji tohto roka sme vás informovali o tomto prípade. Problémom vtedy bolo, že Uber sa vydáva za aplikáciu, ktorá jednoducho spája používateľov a vodičov. Naopak Európsky súdny dvor bol názoru, že ide o klasického prepravcu. Odvtedy sa celý proces ťahá a teraz sa dozvedáme výsledky.

ZDROJ | Uber

Uber by teda po novom mal byť klasifikovaný ako prepravná spoločnosť. To znamená hneď niekoľko vecí. Najdôležitejšou ale asi bude, že štáty budú môcť do aktivít spoločnosti viac zasahovať a regulovať.

Rozhodnutie ale pravdepodobne nebude mať okamžitý efekt na väčšinu európskych miest, kde spoločnosť funguje. Najväčšie zmeny sa dotknú krajín, kde funguje UberPOP. V podstate ide o rovnakú službu ako UberX, UberPOP sa však nachádza v krajinách, kde zákon zakazuje vodičom bez licencie takto zarábať. Podľa hovorkyne spoločnosti Uber už aj tak operuje vo veľkej časti EÚ krajín v súlade legislatívou v oblasti prepravy.

Pozrite siAké sú najzaujímavejšie štatistiky Uberu za posledný rok?

Uber sa tak bude musieť podriadiť pravidlám Európskej únie. Slovenska by sa však táto zmena dotknúť nemala. Okrem Uberu u nás navyše fungujú aj iné služby, nedá sa preto povedať, že bez amerického startupu sa budeme musieť znova obrátiť len na taxíky.

ZdrojUber

Komentáre k článku