EÚ nechce byť outsiderom. Do kozmonautiky naleje miliardy

ZDROJ | GSA

V posledných desaťročiach sa Európa, respektíve EÚ, snaží budovať prístup do vesmíru nezávislý od priekopníkov kozmonautiky USA a Ruska, aby posilnila svoje odvetvia kozmického priemyslu a zaistila si samostatnosť v strategických technológiách pomocou projektov ako sú rakety Ariane, alebo systém satelitnej navigácie Galileo, ktorý je konkurenciou voči americkému GPS, ruskému GLONASS, alebo čínskemu BeiDou.

Pozrite siLet súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky

V posledných rokoch sa však vesmírne preteky, aké sme zažili v 2. polovici 20. storočia, opäť oživujú vďaka súkromným spoločnostiam, pričom zďaleka nehovoríme len o slávnej SpaceX Elona Muska, ale aj vďaka štátnym vesmírnym agentúram a programom Číny, Indie, či Japonska.

ZDROJ | NASA

Eurokomisár Thierry Breton, ktorý má v kompetenciách aj sektor vesmírneho výskumu, v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že EÚ akceleruje svoje plány vzhľadom na rýchly pokrok súkromných spoločností, ako SpaceX, alebo úspechy Číny.

Breton dúfa, že Európska komisia poskytne vo svojom budúcom rozpočte na vesmírny program 16 miliárd eur a uviedol, že navrhne Európsky vesmírny fond vo výške 1 miliardy eur na podporu začínajúcich podnikov. Chce tiež spustiť súťaž, ktorá umožní voľný prístup k satelitom a nosným raketám pre startupy, ako podpora inovácií.

Pozrite siNASA a Virgin Galactic pracujú na supersonickom cestovaní

„SpaceX predefinoval štandardy na nosné rakety, takže Ariane 6 je nevyhnutným krokom, ale nie konečným cieľom: musíme začať uvažovať o Ariane 7,“ uviedol Breton.

K tomu poznamenajme, že SpaceX s viacnásobne použiteľným prvým stupňom (boosterom) rakety Falcon 9 poriadne zamiešal karty na trhu dopravy satelitov tým, že dokáže ponúknuť bezkonkurenčné ceny. Je veľmi pravdepodobné, že podobný dopad bude mať jej kozmická loď Crew  Dragon na oblasť pilotovaných letov. Nervozita konkurentov je preto pochopiteľná.

Dve verzie boosterov Ariane 6ZDROJ | ESA

Viacnásobne použiteľné nosiče vyvíjajú okrem súkromnej spoločnosti Blue Origin aj Čína a Rusko, preto neprekvapí podobný zámer Arianespace. Trochu úsmevne pôsobí hodnotenie novej kozmickej lodi Crew Dragon zo strany Roskosmossu, keď kritizuje, že napriek veľkej kabíne pre 7 kozmonautov tam nie je normálne WC.

EÚ chce tiež urýchliť dokončenie satelitnej navigácie Galileo. Breton uviedol, že sa tak má stať do konca roku 2024 namiesto roku 2027. Tu si zas pripomeňme, že Čína úspešne dopravila koncom júna na orbitu posledný z 30-tich satelitov BDS-3 svojho navigačného systému BeiDou a hlási hotovo.

Trochu rozpačitý je zámer EÚ vybudovať nový satelitný systém pre vysokorýchlostný prístup do internetu. Začať teraz pracovať od nuly na projekte, na akých si v minulosti popálil prsty takmer každý, kto sa do toho pustil – naposledy začiatkom tohto roku OneWeb, v situácii, keď príležitosti rýchlo expirujú, ide o zaujímavé dobrodružstvo s prvkami fantastiky.

Ak takúto sieť dokáže vybudovať a spojazdniť (v obmedzenej forme zrejme už v tomto roku) SpaceX, neznamená to, že to dokáže každý. Navyše nie je isté, či by sa takýto projekt o nejakých 5 a viac rokov dokázal na trhu internetového pripojenia ešte uplatniť.

ZdrojReuters

Komentáre k článku