Estcoin – oficiálna estónska kryptomena na obzore?

ZDROJ | Estcoin

To, že je Estónsko lídrom v oblasti digitalizácie verejnej správy nie je žiadnym tajomstvom. Najnovšie sa začalo hovoriť o zavedení oficiálnej estónskej kryptomeny Estcoin.

https://www.youtube.com/watch?v=1IxLHLEDY0Y

Digitalizácia verejnej správy, alebo tzv. eGovernment je trend, ktorý sa pomaly ale isto rozširuje po všetkých krajinách Európskej únie. Lídrom v tejto oblasti už je niekoľko rokov Estónsko, ktoré už pred pár rokmi založilo možnosť elektronicky hlasovať vo voľbách alebo riešiť množstvo byrokratických procesov jednoducho cez internet.

S technológiou blockchain začala krajina pracovať už v roku 2008, takže sa nedá povedať že by táto pobaltská krajina bola pozadu. V roku 2014 krajina spustila projekt E-residency, ktorý umožňuje komukoľvek cez internet vytvoriť svoje podnikanie. Pomocou digitálneho ID získajú používatelia plný prístup do verejnej správy Estónska, to znamená, že ktokoľvek v EÚ môže vytvoriť svoj podnik online a tak ho aj spravovať.

ZDROJ | e-estonia

Pozrite siUnchained Conference – ako sme sa v Hong Kongu stretli s blockchain elitou

V Estónsku sa najnovšie hovorí o možnosti vytvorenia vlastnej kryptomeny, tzv. Estcoin, ktorý by mohol slúžiť na odmeňovanie e-residentov, čiže používateľov, ktorí vytvorili svoj biznis cez spomínanú online službu. Zatiaľ sa nejedná o vládnu iniciatívu, ale skôr nápad Kaspara Korjusa, odborníka na estónsky systém eGovernment.

Korjus vo svojom článku spomenul, že e-rezidenti zarobili krajine už viac ako 1,4 milióna eur a do roku 2025 ma hodnota investícii stúpnuť na 1,8 miliárd dolárov. Dôvodom založenia oficiálnej kryptomeny by malo byť urýchlenie procesu a poskytnutie dodatočných financií.

ZDROJ | e-estonia

Pozrite siRusko sa chystá vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu kontrolovanú štátom

Problémom tohto systému naviazaného na kryptomenu môže byť, že firmy sa budú vyhýbať plateniu daní. Na druhej strane kryptomena Estocoin bude zabezpečená pomocou vášho digitálneho ID, to znamená, že bezpečnosť bude posilnená. Napriek tomu však hrozia krádeže, keďže nedávno došlo k vykradnutiu údajov z digitálnych ID.

Uvidíme, ako sa tento nápad bude dostávať medzi verejnosť a hlavne, ako naň zareagujú vládne inštitúcie. Európska centrálna banka okrem eura zatiaľ neplánuje používať inú formu meny.

Korjus však dodáva, že sa nejedná o alternatívu k euru. Oficiálna mena EÚ naďalej ostane euro, no pripúšťa, že výhody decentralizovanej kryptomeny spojené so stabilitou a dôverou eura by mohli uľahčiť program e-residency a celkovo digitalizáciu podnikania.

Zdroje-Estonia,medium,Reuters

Komentáre k článku