Essential Phone – dokonalý smartfón od tvorcu Androidu

Andy Rubin, spolutvorca operačného systému Android sa pred rokmi odpojil od Google a začal pracovať na vlastnom projekte. Ten čiastočne odhalil koncom marca, no až dnes sa dozvedáme, čo všetko nový vysnívaný smartfón bude obsahovať. Essential Phone sa približuje k súčasnej dokonalosti smartfónu.

ZDROJ | Essential

Nepreháňam, veď len čítajte. Essential Phone má klasický dizajn placky, no prednú stranu takmer celú zaberá displej s pomerom strán 19:10 do ktorého je vyrezaný otvor pre webkameru! Rohy LTPS displeja sú mierne zaoblené, podobne ako v prípade vlajkových lodí od LG, Samsungu alebo Xiaomi. Displej má rozlíšenie 1 312 x 2 560 px, uhlopriečku 5,71 palcov a svietivosť až 500 nitov.

Dizajn je taký obyčajný, ale zároveň smart. Napríklad, všimli ste si, že telefónu nekazí elegantný dizajn žiadne logo, žiadna značka či nápis? V zadnej strane je okrem šošoviek fotoaparátu aj dvojica malých bodiek. Tie slúžia na pripojenie 360° kamerky, ktorú si bude možné pre Essential PH-1 dokúpiť.

ZDROJ | Essential

Kamerka má mať dvojicu 12 Mpx CMOS snímačov pod objektívmi typu rybie oko so svetelnosťou f/1,8. Každá má uhol záberu 210°, pričom výsledkom má byť 360° video s rozlíšením 3 840 x 1 920 px pri 30 fps. Energiu čerpá z batérie smartfónu cez spomínané mini porty. Dáta ale prenáša cez 60 GHz bezdrôtovú sieť.

ZDROJ | Essential

K týmto miniatúrnym konektorom bude možné pripojiť aj predávaný dock či neskôr aj iné príslušenstvo. V spodnej strane ale nebude chýbať klasický USB-C port. 3,5 mm audio port tu ale chýba. V balení má byť USB-C redukcia.

ZDROJ | Essential

Telo je vyrobené z kombinácie keramiky a titánu, displej kryje Gorilla Glass 5! Žiaľ, telo zjavne nie je odolné voči vode a prachu. Výrobca to na svojom webe vôbec nespomína. V zadnej stene je aj dvojica šošoviek (f/1,85), pod ktorými sú dva 13 Mpx snímače.

Jeden však sníma v RGB spektre, druhý slúži len na čierno-biele fotenie. Fotoaparát zvláda 4K Ulta HD video. Prekvapivo takéto rozlíšenie videa ale dokáže natáčať predná 8 Mpx webkamera s f/2,2 optikou!

Na ostrenie novinka používa hybridný autofókus (fázová detekcia + detekcia kontrastu + laser) a podľa výrobcu sa na snímače dostane až o 200% viac svetla, ako na bežné snímače v smartfónoch. Video je možné natáčať aj pri 120 fps v HD alebo 60 fps vo Full HD. Ktorých, to ale nešpecifikoval. Pod šošovkami je kruhový snímač odtlačku prsta.

ZDROJ | Essential

V tele s rozmermi 141,5 x 71,1 x 7,8 mm a hmotnosťou 185 gramov je procesor Qualcomm Snapdragon 835 (2x 2,35 + 2x 1,9 GHz), grafika Adreno 540 a 4 GB RAM. Vo vnútri je aj 128 GB flash pamäť typu UFS 2.1, ale bez možnosti rozšírenia. Batéria má kapacitu 3 040 mAh.

Na pripojenie do internetu poslúži LTE modem, ale aj Wi-Fi ac s MIMO anténami. Nechýba ani Bluetooth v najnovšej verzii 5.0 či NFC. Samozrejmosťou je GPS a GLONASS. Operačný systém nebude ale Android, ale jeho upravená verzia s názvom Ambient OS.

ZDROJ | Essential

A to najlepšie na záver – Essential Phone (PH-1) vo výbave, akú ste si práve prečítali bude stáť 699 USD! Predávať sa bude v 4 farbách – čiernej, bielej, tmavosivej a zelenej. Predávať sa však bude aj ako kit s 360° kamerkou za 749 USD.

ZDROJ | Essential

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojEssential

Komentáre k článku