Essential chystá nový smartfón, vyzerá ako diaľkové ovládanie

ZDROJ | Essential

Spoločnosť Essential Products, za ktorou stojí známy Andy Rubin, tvorca OS Android, chce prísť s novým smartfónom, ktorý zmení pohľad na smartfóny ako také. To už ale spoločnosť raz skúšala a celkom jej to nevyšlo, skôr naopak. Napriek tomu Andy Rubin novému zariadeniu verí.

ZDROJ | Essential

Essential Phone PH-1 z roku 2017 mal byť unikátom. Aj bol. Predával sa tak zle, že výrobca neustále znižoval jeho cenu až kým nevypredal zásoby a ďalej ho už nevyrábal. Okrem iného malo byť veľkým lákadlom ja príslušenstvo, ktoré Essential chcelo k novinke ponúkať. Vzišlo však aj z toho.

Po pomerne dlhom čase ale o Essential budeme počúvať opäť. Andy Rubin totiž na svojom Twittri zverejnil prvé zábery z ďalšieho neuveriteľného smartfónu. Tentokrát ide naozaj o veľký unikát. Už len dizajn sa vymyká súčasným trendom, hoci niektoré slepo nasleduje a ešte im pridáva.

Hovorím o zadnej strane s výzorom zrkadla. Osobne je mi jedno, či sa farba zadnej časti bude pri nakláňaní meniť, keď zadná strana bude tak ušpinená, že originálnu farbu nebude vôbec vidieť.

Zvláštnosťou je i pomerne výrazne vyčnievajúca optika fotoaparátu a i to, že je iba jedna. Čo sa skrýva za ňou ale nie je známe. Pod šošovkou je zjavne snímač odtlačku prsta, ktorý je zapustený do tela pre jeho lepšie nahmatanie po „slepiačky“.

Dizajn celého smartfónu viac pripomína ale diaľkové ovládanie od televízora, ako smartfón. Displej má navyše pomerne hrubý rámik okolo. Miesto pre webkameru je vyrezané v displeji, rohy displeja sú zaoblené. Odhadom ide o displej s pomerom strán až 38-39:9, čo si zatiaľ nedovolil dodnes nikto. Najužší displej s najväčším pomerom má zatiaľ Sony so svojimi 21:9 Xperiami.

Essential GEM je zatiaľ iba koncept, o ktorom výrobca nič neprezradil. Po Rubinovi ale zverejnil oficiálnejšie rendery na svojom Twittri. Z nich toho ale veľa nevieme.

Isté je, že GEM bude pracovať na upravenom OS Android, aj samotný Rubin na ukážkových záberoch má na displeji smartfónu Google Mapy. Zároveň ale na inej fotke sú na displeji naraz 4 rôzne aplikácie – Uber, Kalendár, Mapy a Počasie. Z renderov, ktoré zverejnil samotný Essential ale vyplýva, že operančý systém bude mať vlastnú nadstavbu v štýle Windows Phone dlaždíc.

Hoci ide o zaujímavý počin, osobne si napríklad neviem celkom predstaviť ako sa bude na tak úzkom displeji písať. Zmestiť naň celú QWERTY klávesnicu síce možné bude, no písať na nej potom zvládnu možno tak malé deti. Kvitujem ale tzv. dlaždice, ktorými bol preslávaný OS Windows Phone.

ZdrojTwitter / Essential

Komentáre k článku