ESET Mobile Security: bezpečnostný program od slovenskej firmy

Bezpečnosť OS Android zostáva stále témou diskusií, hoci už možno menej vášnivých ako pred rokom či dvomi. Po riešení značiek Avast! a AVG sme vyskúšali dve aplikácie jednej z najväčších a najznámejších technologických firiem Slovenska.

ESET USSD Control

ESET má v Google Play dve aplikácie. Začneme jednoduchšou: ESET USSD Control slúži na ochranu proti útokom formou tzv. USSD kódov. Okrem bezpečných (napr. *#06# zobrazí identifikačné IMEI číslo prístroja) totiž existujú aj škodlivé, ktoré môžu na pozadí vykonávať rôzne činnosti, dokonca vymazať všetky vaše dáta. Po inštalácii ESET USSD Control je potrebné navštíviť adresu s bezpečným testovacím kódom a po jeho aktivácii nastaviť predvolené vytáčanie kódov cez aplikáciu firmy ESET. Následne už bude program pracovať výlučne na pozadí a to tak, že pri spustení akéhokoľvek USSD kódu si vyžiada vaše schválenie.

ESET Mobile Security

Program ESET Mobile Security je podstatne rozsiahlejší. Antivírus kontroluje buď celé zariadenie alebo vybraný priečinok, okrem aplikácií môže prehľadávať všetky typy súborov. Ak nájde malvér (a nemusí to byť len vírus), uloží ho do karantény. Antivírus funguje aj v reálnom čase – predovšetkým kontroluje sťahované súbory, aplikácie či práve pripojenú SD kartu. Pracuje na báze heuristických metód. Funkcia Antispam je vlastne filtrom (čiernym zoznamom), kde môžete každému kontaktu jednotlivo nastaviť blokovanie prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov a SMS. Anti-Theft umožňuje spárovať so smartfónom mobily priateľov (na základe telefónneho čísla), z ktorých budete môcť na diaľku cez SMS napríklad zmazať prístroj v prípade krádeže. Vyhľadanie strateného prístroja pomocou GPS je samozrejmosťou. S tým súvisí aj blokovanie prístroja v prípade výmeny SIM karty.

Bezpečnostný audit rýchlo prejde rôzne systémové prostriedky (stav batérie, nastavenie komponentov) a upozorní vás, ak niečo podľa neho nie je v poriadku. Obsahuje tiež správcu úloh a odinštalovania aplikácií. Jednotlivé moduly aplikácie môžete zaheslovať proti zmenám. Aplikácia je na jeden mesiac zdarma, následne si musíte zakúpiť ročnú licenciu v cene 14,95 €. Výrobca však poskytuje zľavy študentom a ďalším sociálnym skupinám, takže ju môžete mať aj o polovicu lacnejšie. Aj keď, bezplatné testované alternatívy podľa nás o toľko horšie neboli, možno práve naopak. ESET však už pracuje na nástupníckej aplikácii.

Cena: zdarma (EUC); zdarma na 1 mesiac/14,95 € ročne (EMS)

Linky na stiahnutie: ESET USSD ControlESET Mobile Security

Aplikácie boli otestované na smartfóne Sony Xperia S.

Foto: Google Play

Komentáre k článku