Ericsson sa pochválil novým rekordom rýchlosti sťahovania v 5G sieti

ZDROJ | Ericsson

Ericsson pokračuje v posúvaní hraníc prenosových rýchlostí v 5G sieti. Oznámenie nového rekordu mala spoločnosť naplánované na veľtrhu MWC v Barcelone, to sa však kvôli šíreniu koronavírusu zrušilo.

Rekordná rýchlosť prenosu v milimetrových vlnách (mmWave) bola dosiahnutá v laboratóriu spoločnosti Ericsson v Kiste v Štokholme. 

Najnovší hardvér Ericsson Radio System Street Macro 6701 dodával dáta s rýchlosťou downlinku 4,3 Gbps cez 5G smartfón bežiacom na čipsete Qualcomm Snapdragon X55 5G a RF modeme.

Pozrite siMWC 2020 nebude! Výstava sa ruší kvôli koronavírusu

Ak by ste chceli stiahnuť hodinové 4K video, takouto rýchlosťou by vám to trvalo smiešnych 14 sekúnd. Používatelia by sa mali dostať k týmto technológiám (5G siete a terminály) už v priebehu tohto roku.

Portál VentureBeat zdôrazňuje, že aj keď Ericsson dosiahol lepšie rýchlosti ako Huawei, nedá sa to úplne presne porovnať. Pripomíname, že Huawei minulý rok v októbri dosiahol rýchlosť 3,67 Gbps. Tá bola dosiahnutá pri použití 100 MHz frekvenčného spektra v pásme C v živej 5G sieti v Zürichu.

Ericsson dosiahol svoj rekord agregáciou 8-milimetrových vlnových frekvenčných pásiem (8CC), ktoré zdieľajú 800 MHz frekvencie milimetrových vĺn. Momentálne má k dispozícii väčšina operátorov práve 100 MHz spektrum, to však úspech Ericssonu nijako neznižuje.

Pozrite siAké sú vyhliadky 5G technológie? Ericsson žiari optimizmom

Nové technológie umožnia lepšie využitie mobilných širokopásmových služieb, ktoré sa najlepšie uplatnia pri multiplayerových a AR hrách, no hlavne pri streamovaní videí.

Vyššie rýchlosti downlinku rozšíria možnosti pre operátorov, tí budú môcť priniesť fixný bezdrôtový prístup s celulárnou sieťou milimetrových vĺn so 4x rýchlejším prenosom dát oproti optike.

Ericsson považuje rýchlosť 4,3 Gbps za ďalší dôkaz, že 5G sieť dokáže nahradiť optické vlákna. Milimetrové vlny veľmi rýchlo znásobovali svoje rýchlosti, od 1 Gbps na 2 Gbps až na súčasných 4 Gbps, čím zdvojnásobili najvyššie širokopásmové rýchlosti, ktoré ponúka väčšina káblových poskytovateľov.

Napriek tom, že nová generácia mobilných technológií prináša rýchlejšie prenosy dát, nižšiu latenciu a lepšiu prispôsobiteľnosť, v blízkej budúcnosti bude mobilným svetom vládnuť 4G (LTE).

ZdrojEricsson

Komentáre k článku