Projekt Ericssonu „Mikropočasie“ umožní revolúciu v predpovedi počasia

Spoločnosti Ericsson, Hi3G Sweden a Švédsky meteorologický a hydrologický inštitút predstavili nový projekt „Mikropočasie“, ktorý sa zaoberá spôsobom, ako využiť mikrovlny pri predpovedaní počasia ako výhodnejší a efektívnejší nástroj než zrážkomery a meteorologické radary.

Pozrite siNositeľné zariadenia wearables by mohli nahradiť smartfóny

Ericsson Mikropocasie microweather 02
ZDROJ | Ericsson

Projekt prináša významný potenciál pre zlepšovanie kvality meteorologických služieb, vrátane prognózovania zmien počasia, krátkodobých predpovedí, výstrah pred povodňami a ďalších hydrologických meraní, uvádza sa v najnovšom vydaní štúdie Ericsson Mobility Report.

Pozrite siInternet vecí zažíva boom. Do roku 2021 bude 16 miliárd pripojených zariadení

Štúdia s názvom „Microweather – Mikropočasie“ ukazuje, ako presne a kvalitne môžeme vďaka použitiu mikrovĺn počasie monitorovať a predpovedať. Týka sa to predovšetkým merania množstva zrážok s väčšou presnosťou, ako pri doteraz používaných metódach.

Ericsson Mikropocasie microweather 03
ZDROJ | Ericsson

Mikrovlnné spoje nájdeme takmer všade, kde sa nachádzajú mobilné základové stanice. Jedná sa o podstatne širšie pokrytie, ako zaistí celkový počet meteorologických radarov a zrážkomerov.

Pozrite siV Amsterdame majú autobusové zastávky s rýchlym internetom

Táto metóda je navyše lacnejšia a môže byť teda použitá aj v oblastiach, kde súčasné technológie neboli aplikované práve kvôli vysokým nákladom. Každý z mikrovlnných spojov zároveň pôsobí ako mobilný širokopásmový vysielač a zrážkomer, ktorý odmeria množstvo spadnutých zrážok.

Ericsson Mikropocasie microweather 04
ZDROJ | Ericsson

Využíva pri tom prírodné zákony, pretože elektromagnetické vlny v pásmach 10 – 100 GHz sú citlivé na dážď, čo čiastočne oslabuje ich signál. Táto skutočnosť síce nemá vplyv na celkový výkon, umožňuje však presný výpočet zrážok. Najmä v krátkom časovom intervale (10 s a menej) a na malých vzdialenostiach.

Zrážkomery sú síce veľmi presné, ale na dostatočné pokrytie veľkých plôch je potrebný veľký počet meračov. Meteorologické radary môžu naopak merať na veľkých plochách, sú ale nepresné v meradle menšom než 1 km.

Ericsson Mikropocasie microweather 05
ZDROJ | Ericsson

Projekt „Mikropočasie“ odštartoval v roku 2015 a je spoločným dielom spoločností Ericsson, Hi3G Sweden a Švédskeho meteorologického a hydrologického inštitútu (Swedish Meteorological and Hydrological Institute, SMHI).

ZdrojEricsson

Komentáre k článku