Ericsson a Magyar Telekom predviedli prvý test 5G v Maďarsku

ZDROJ | Ericsson

Slovenský telekomunikačný operátor Orange nedávno prezentoval možnosti 5G s plánom jeho spustenia na Slovensku. Podobnú prezentáciu predviedol výrobca technológií Ericsson s maďarským telekomunikačným operátorom Magyar Telekom.

Pozrite siOrange ako prvý operátor v spolupráci s Nokiou predstavil možnosti 5G

Stalo sa tak na každoročnom podujatí Innovation Day. V rámci aktuálneho ročníka udalosti, ktorá sa uskutočnila v budove Výskumného a vývojového centra Ericsson v Budapešti, experti z Ericssonu predviedli najnovšie mobilné rádiové zariadenie, postavené na základe predbežných odporúčaní pre 3G New Radio (NR) 3GPP.

ZDROJ | 3GPP

Demonštrácia technológie prebiehala vo frekvenčnom pásme 15 GHz so šírkou pásma 800 MHz. Táto integrovaná rádiová technológia NR umožňuje až 20-krát vyššiu rýchlosť downlinku v porovnaní so súčasnými technológiami. Okrem toho patrí medzi štandardy NR schopnosť vytvoriť beamforming, ktorý umožňuje point-to-point prenos dát pri veľmi vysokých rýchlostiach.

Pozrite siPozrite sa, čo prinesie 5G sieť Orangeu už v roku 2020

Ericsson a Magyar Telekom sú spolu s maďarskými vládnymi inštitúciami, univerzitami, dodávateľmi sieťových zariadení a nezávislými korporáciami súčasťou Koalície 5G v Maďarsku, ktorej spoločným cieľom je pripraviť pôdu pre úspešné zavedenie 5G.

Pozrite siTelia, Intel a Ericsson predviedli v Talline prvú živú sieť 5G

Gábor Éry, Country manažér v spoločnosti Ericsson pre Maďarsko, sa k tomuto vyjadril: „Táto demonštrácia je pre naše partnerstvo s Magyar Telekom skutočne prelomová. Po prvýkrát bolo v Maďarsku zriadené 5G rádiové spojenie, a táto implementácia pomáha zaistiť, že Magyar Telekom je dobre pripravený na využitie potenciálu 5G.

ZDROJ | Ericsson

Ericsson, ako jeden z najväčších dodávateľov technológií, vidí v 5G obrovský obchodný potenciál a očakáva do roku 2026 trhové príležitosti v hodnote 582 miliárd USD a potenciálny rast tržieb o 34 percent.

Pozrite siHuawei, China Mobile a SAIC Motor predviedli 5G diaľkové riadenie automobilu

Kim Kyllesbech Larsen, CTIO v spoločnosti Magyar Telekom, poznamenal: „5G znamená úplne nový koncept siete, ktorá kombinuje pevnú a mobilnú komunikáciu. Jeho potenciál spočíva nielen v rýchlosti, ale aj v integrovanej inteligencii siete a spolupráci s inými technológiami. Vďaka 5G sa pre Magyar Telekom aj ďalších operátorov otvárajú nové možnosti ponúkať služby spojené s IoT a robotikou v rôznych sektoroch, ako je automobilový priemysel, zdravotníctvo alebo verejné služby, poľnohospodárstvo, atď.

Niet pochýb o tom, že zavádzanie 5G sietí a príslušného technologického využitia bude v zahraničí napredovať tak, aby okolo roku 2020 došlo aj k jej reálnemu využívaniu. Snáď sa v tom istom čase spustenia 5G dočkáme aj u nás a nebudeme musieť na to čakať, ako na Godota, alebo dokončenie severnej diaľnice do Košíc…

ZdrojEricsson

Komentáre k článku