Energous ukázal bezdrôtovú rýchlonabíjačku WattUp Near Field

ZDROJ | Energous

Energous Corporation už viac ako dva roky vzbudzuje pozornosť svojimi riešeniami pre bezkáblové, ale hlavne bezkontaktné nabíjanie, prípadne napájanie elektronických zariadení.

Jej nová generácia bezdrôtového nabíjania WattUp, označovaná ako „bezdrôtové nabíjanie 2.0“ (Wireless Charging 2.0) vyzerá veľmi nádejne. Ide o škálovateľnú rádiofrekvenčnú bezdrôtovú nabíjaciu technológiu, založenú na RF prenose. Oproti starším (a dominujúcim) systémom Qi založeným na cievkach má podstatné vylepšenia. Týkajú sa účinnosti, detekcie cudzích objektov, nezávislosti na orientácii a tepelnej účinnosti.

Pozrite siBezdrôtové nabíjanie WattUp má zelenú

Energous získal certifikáciu amerického FCC pre bezdrôtové nabíjanie na diaľku a na svoju technológiu bezdrôtového nabíjania WattUp vlastní množstvo patentov.

Na podujatí MWC 2019 firma demonštruje rýchle nabíjanie WattUp Near Field s 20-wattovým výkonom určené pre rýchle nabíjanie smartfónov, tabletov, ale aj výkonnejších zariadení, ako je bezšnúrové elektrické náradie a podobne.

ZDROJ | Energous

Bezdrôtový prenos energie je pri technológii WattUp Near Field od Energous založený na výkonovom zosilňovači na báze GaN a vysielači ASIC DA4100, ktorý je spárovaný s ASIC GaAs prijímačom. Riešenie ponúka vyššiu účinnosť oproti systémom založených na cievkach (elektromagnetickej indukcii), ako je Qi a bez problémov dodáva výkon 20W s možnosťou budúceho navýšenia.

Výhodou je, že prijímač a vysielač nemusia byť v tesnej blízkosti a ani presná orientácia nie je kritickým parametrom. Na druhej strane, označenie „Near Field“ (blízke pole) naznačue, že s veľkými vzdialenosťami rátať netreba.

Pozn.: ASIC = Application Specific Integrated Circuit  (zákaznícky integrovaný obvod), polovodičové materiály GaN = gálium-nitrid, GaAs = gálium-arzenid.

Pozrite siWattUp – iná sila bezdrôtového nabíjania

Technológia zároveň podporuje pokročilú detekciu cudzích objektov, čo umožňuje koexistenciu s RFID, NFC a inými RF technológiami.

Nový systém rýchleho nabíjania dopĺňa doterajšie riešenie WattUp s nízkym výkonom. To je založené na CMOS polovodičoch a navrhnuté pre prístroje s malým odberom, ako slúchadlá, nositeľné zariadenia, alebo zdravotnícke senzory.

Energiu bez káblov sprevádzajú aj obavy

Na tohtoročnom MWC v Barcelone bude Energous demonštrovať aj viaceré produkty partnerských firiem s podporou WattUp.

V spolupráci s Deutsche Telekom ukáže koncepciu vysielača na súčasné nabíjanie viacerých zariadení na diaľku. Ďalším je vysielač s certifikáciou FCC od spoločnosti IDT International Limited, ktorý môže byť dodávaný s rôznymi zákazníckymi aplikáciami so zabudovaným prijímačom.

ZDROJ | Energous

Nositeľné zariadenia reprezentuje aktualizovaná verzia inteligentných okuliarov Vuzix Blade od Vuzix Corporation s funkciou bezdrôtového nabíjania WattUp, alebo inteligentné okuliare  firmy Givor, navrhnuté v spolupráci so spoločnosťou SK Telesys. Aj tie sú vybavené bezdrôtovou nabíjacou technológiou WattUp od Energous. Nebudú chýbať ani ďalšie príklady aplikácií.

Pozrite siLepšie bezdrôtové nabíjanie s kvantovou fyzikou

Tak ako v minulosti, ani dnes Energous príliš neodkrýva detaily o svojej rádiofrekvenčnej technológii. Nie je tak jasné, či využíva magnetickú rezonanciu ako americká firma WiTricity, alebo ide o čistý prenos elektromagnetických vĺn. Isté je, že nejde o elektromagnetickú indukciu, na ktorej stavia Qi.

Pozitívom technológie WattUp je aj fakt, že vysielač nešíri energiu do priestoru nepretržite, ale len v prípade, že sa spáruje s prijímačom, ktorý odošle požiadavku na prenos. Pre vydesených používateľov sociálnych sietí, čo sa momentálne vezú na vlnách poplašných správ a hoaxov o rizikách sietí 5G, to ale bude asi malou útechou.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

ZdrojEnergous

Komentáre k článku