Energetické tehly uložia elektrinu v stenách

ZDROJ | New Atlas

Stavebné materiály prispievajú rozhodujúcim spôsobom k energetickej efektívnosti budov. Tradičné tehly patria v tomto smere ku klasickým komponentom s dobrými mechanickými, aj tepelno-izolačnými vlastnosťami. Ale napadlo by vás, že môžu uskladňovať aj elektrickú energiu?

Pozrite siLacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Zdá sa, že tehly by mohli svojou masou materiálu dosiahnuť o niečo viac, než len izolovať obydlia od chladu, či tepla. Tím vedcov z Washingtonskej univerzity v St Louis sa rozhodol otestovať, či by sa tehly mohli použiť na skladovanie elektrickej energie.

ZDROJ | Nature Communications

Vedci našli spôsob, ako premeniť tehly na zariadenia na uchovávanie energie, čo demonštrovali pri napájaní zelenej LED diódy touto energiou. Myšlienka spočíva v premene tehál na superkondenzátory (superkapacitory), schopné uchovávať elektrický náboj.

Tím použil bežné červené tehly, ktoré potiahol vrstvou vodivého polyméru s názvom PEDOT. Táto látka je tvorená nanovláknami, ktoré pôsobia vo vnútri pórovitej štruktúry tehál a premenia ich na „iónovú špongiu“, ktorá vedie elektrický prúd a ukladá energiu.

Z týchto tehál sa potom skutočne stávajú superkondenzátory, ktoré môžu ukladať značné množstvo energie a dokážu sa nabíjať a vybíjať rýchlejšie ako batérie. Môžu sa prepájať, aby vytvorili väčšiu alebo menšiu konfiguráciu superkapacitorov a celá stena sa potom dokončí vrstvou epoxidu.

ZDROJ | Nature Communications

V testoch vedci demonštrovali, že tehla sa môže nabiť za 10 sekúnd na napätie 3 V, a potom na 10 minút rozsvietiť zelenú LED.

Zatiaľ ide o prvé výsledky výskumu, ktorý bol publikovaný v magazíne Nature Communications. Po komercializácii si však výskumníci predstavujú, že takéto upravené tehly by sa dali energeticky využiť v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi, napríklad so solárnymi článkami a zaisťovať prevádzku mnohých mikroelektronických senzorov, prípadne núdzového osvetlenia.

Pozrite siElektródy inšpirované papradím môžu priniesť revolučné superkapacitory

Metóda je údajne jednoduchá a realizovateľná s nízkymi nákladmi, pričom je možné aplikovať ju na nových, aj recyklovaných tehlách.

Je však veľmi pravdepodobné, že batériové úložisko schopné zásobovať elektrinou celú domácnosť počas niekoľkých hodín v noci, alebo  dokonca pri niekoľkodennom výpadku rozvodnej siete, takéto „tehlové superkondenzátory“ nenahradia.

ZdrojNew Atlas

Komentáre k článku