Elon Musk stavia ponorku na záchranu thajských detí uväznených v jaskyni

Príbeh thajského futbalového tímu, ktorý tvorí 12 detí a ich tréner, ktorí uviazli v jaskyni kvôli silným dažďom, sleduje celý svet. Momentálne prebieha náročná záchranná akcia, o ktorú sa snažia potápači z celého sveta. Elon Musk sa však rozhodol na pomoc poslať mini ponorku, ktorá by mohla deti zachrániť.

Niekoľko detí z celkového počtu sa podarilo zachrániť už včera. Ďalšie sa zachraňujú v priebehu dnešného dňa. Otázne je, či je Muskov nápad skutočne efektívny a realizovateľný.

Elon Musk vyslal do Thajska svoj tím expertov, aby získali čo najväčšie množstvo detailov o úsekoch jaskyne a aby mohli podľa týchto informácií postaviť ponorku.

Podľa detailov sú niektoré úseky tunelov také úzke, že nimi ledva prejde potápač, nieto ešte zariadenie podobné malej ponorke.

Elon Musk, zakladateľ spoločností Tesla, Boring Company či SpaceX, oznámil svoj projekt mini ponorky, ako inak, než na svojom účte na Twitteri.

Pozrite siElon Musk chce voziť ľudí pod zemou za dolár 7x rýchlejšie ako MHD

Ponorka by mala využívať tekutý kyslík podobný tomu, ktorý sa používa v raketách SpaceX Falcon. Zároveň dodal, že ponorku môžu prenášať dvaja potápači a že sa dostane aj cez najužšie miesta jaskyne.

Podľa prvých zverejnených videí ponorky sa jedná o úzku trubicu, do ktorej sa vloží dieťa a ktorú z každej strany budú korigovať pomocou držadiel potápači. Počas testovania do ponorky zavreli dospelého človeka a napriek klaustrofobickému priestoru to bez problémov zvládol.

Pozrite siBude sa ďalšia firma Elona Muska venovať cukríkom?

Pre 12-ročné deti bude ponorka o niečo priestrannejšia. Na druhej strane treba dodať, že vzdialenosť miesta, kde deti uviazli od vchodu do jaskyne je 4 kilometre a momentálne prebieha pokus o záchranu bežným spôsobom pomocou odčerpávania vody a prenášania detí s asistenciou potápačov.

Veríme, že záchranná akcia thajského futbalového tímu, ktorú sleduje celý svet, sa podarí, či už s pomocou súčasnej metódy alebo za pomoci Muskovej ponorky.

ZdrojElon Musk Twitter

Komentáre k článku