Elon Musk predviedol prvý tunel od The Boring Company

ZDROJ | The Boring Company

Elon Musk, šéf viacerých spoločností so zvučnými menami (Tesla, SpaceX, The Boring Company) oficiálne predstavil dokončený testovací tunel popod americké mesto Los Angeles. Tunel začala The Boring Company hĺbiť na pozemku SpaceX, dnes už má aj koniec.

Pozrite siThe Boring Company – recept na rýchlu dopravu v tuneloch

ZDROJ | The Boring Company

The Boring Company Elon Musk založil kvôli tomu, že mu šlo na nervy presúvanie sa v zápchach v Los Angeles. Je asi jediný multimilionár, ktorý neobjavil čaro helikoptéry. To by ale nikdy neprišiel na myšlienku, aby popod mesto bolo ešte viac tunelov ako v súčasnosti.

Pozrite siThe Boring Company uprednostní prepravu chodcov pred autami

Tie nové mali byť výhradne pre automobilky, ktoré by sa v nich mohli presúvať vysokými rýchlosťami a tak by sa vyhýbali zápcham. Preto založil spoločnosť The Boring Company, ktorá mala hĺbiť tunely vysokou rýchlosťou. To zatiaľ nedokázala, pretože jej hĺbiace zariadenie je pomalšie ako slimák, na čo Musk už v minulosti upozorňoval a chce v budúcnosti vyriešiť aj tento problém.

ZDROJ | The Boring Company

Verzií tunelov bolo už niekoľko. Najskôr to mali byť veľké tunely s elektrickými podmi, v ktorých by boli automobily aj s posádkami zafixované. V tuneloch by mohli jazdiť vysokými rýchlosťami, vraj cez 240 km/h. Neskôr sa ozvali rôzne skupiny ľudí, ktorí by sa radšej takouto rýchlosťou presúvali sami, fyzicky. Vznikol tak nápad, aby existovala aj kapsula pre ľudí. Takto sa tunel postupne stal akýmsi základom pre podzemný Hyperloop.

Nový testovací tunel The Boring Company začína na pozemku SpaceX a končí na snáď v budúcnosti existujúcej stanici O’Leary Station, ktorú spoločnosť pomenovala po zosnulom kolegovi. Tunel s dĺžkou 1,6 km stál okolo 10 miliónov dolárov.

Pozrite siBoring Company získala zákazku na podzemný hyperloop v Chicagu

Musk si pre novinárov pripravil Teslu Model X s akýmisi prídavnými bočnými kolieskami, ktoré nahradia kedysi sľubované pody. Vraj sa budú predávať za cca 200-300 dolárov. Slúžiť budú na vedenie vozidla v tuneli. Zúčastnení si mohli vyskúšať tunel, no jazdiť smeli obmedzenou rýchlosťou do 60 km/h. Sľubovaných 240 km/h a viac možné dosiahnuť v testovacom tuneli zatiaľ nie je.

Tunel, resp. tunely od The Boring Company budú určené nielen pre automobily Tesla, ale pre všetky plne elektrické a autonómne automobily. Samozrejmosťou majú byť aj pody pre cestujúcich, príp. cyklistov.

https://www.youtube.com/watch?v=KLNMufcM1m0

ZdrojThe Boring Company

Komentáre k článku