Elon Musk chce základňu na Marse v roku 2028

Elon Musk na svojom Twittri opäť rozvíril vody a debaty o kolonizácii Marsu. Nový počítačový render ukazuje základňu na červenej planéte, na ktoré majú pravidelne lietať vesmírne lode BFR. Tú Musk a jeho SpaceX predstavili pred necelým rokom.

ZDROJ | Zopherus

Vesmírna loď SpaceX BFR nahradí súčasné rakety Falcon Heavy nielen pri letoch na Mars, ale aj pri lietaní medzi kontinentami na Zemi. V októbri minulého roka Musk potvrdil, že plány SpaceX na kolonizáciu Marsu sú reálne. Minimálne na papieri. V roku 2022 majú na Mars letieť prvé dve rakety, o dva roky neskôr to majú byť 4 rakety už aj s ľudskou posádkou.

Nanešťastie existuje ale obrovské riziko pre vesmírnych cestovateľov, čo potvrdila aj ESA a Rsoscosmos z misie ExoMars TGO. Podľa výskumov je zrejmé, že kozmonauti by boli vystavení škodlivému vesmírnemu žiareniu 300x vyššiemu, ako na Zemi. Už pri lete na Mars tak hrozí kozmonautom choroba z ožiarenia. Rovnako riziko z ožiarenia hrozí aj na Marse, hoci v o čosi menšom meradle.

Pozrite siDáta z misie ExoMars ukazujú riziká marsovských výprav

ZDROJ | ESA

Musk však stále verí svojmu tímu a snom o kolonizácii Marsu a najnovšie na Twittri prezentoval mierne upravený náčrt vzhľadu marsovskej základne. Neskôr Musk dokonca potvrdil, že takúto základňu chce mať na Marse v roku 2028. Tento dátum je zatiaľ ťažké komentovať, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa základne na Marse do 10 rokov nedočkáme.

ZDROJ | SpaceX

Existuje totiž obrovské množstvo prekážok, ktoré je nutné prekonať na nielen pri budovaní základne na Marse, ale už aj pri samotnej ceste s ľudskou posádkou. Bude trvať dlhé roky, kým na Marse roboti vybudujú aspoň základ pre marsovskú základňu. Alebo Musk a SpaceX snívajú o niečom podobnom ako sme mohli vidieť vo filme Marťan?

ZDROJ | SpaceX

Buzz okolo Marsu a osídľovania ale využívajú aj kyberzločinci. Tí vytvorili dokument na Google Drive, cez ktorý informujú o tom, že Musk vytvoril event o marsovskej kryptomene. Ako bonus Musk rozdáva 5 000 BTC a 10 000 ETH. Stačí poslať malú sumu Bitcoinov, alebo Ethereum, a Musk tú sumu znásobí desiatimi a pošle späť na váš účet. Ani jedno ale nie je pravda. Kyberzločinci iba ukradli identitu Muskovi, vytvorili jeho falošný profil a zdieľali informáciu. Koľko ľudí sa na to chytili nie je známe.

ZDROJ | Twitter
ZDROJ | Twitter

Napriek tomu, založenie krytpomeny pre potreby kolonizácie Marsu sa javí ako dobrý biznisplán pre Muska, resp. SpaceX – svetoznáma spoločnosť spustí krytpomenu, ľudia jej budú naklonení a budú ju kupovať = SpaceX získa obrovské množstvo prostriedkov na financovanie Marsu. Ani toto ale nie je pravda. Zatiaľ.

ZdrojTwitter

Komentáre k článku