Elon Musk chce voziť ľudí pod zemou za dolár 7x rýchlejšie ako MHD

Elon Musk opäť dokázal zaujať celý svet. Na stretnutí The Boring Company Information Session tento súčasný technologický vizionár predstavil ďalšie plány spoločnosti The Boring Company.

Pozrite siThe Boring Company – recept na rýchlu dopravu v tuneloch

Ak ste o nej náhodou ešte nepočuli, prečítajte si našu nedávnu veľkú tému o tejto unikátnej spoločnosti. Najnovšie plány Muska a jeho najnovšej spoločnosti síce pripomínajú stavanie metra, no jeho systém prepravy by mal byť ešte rýchlejší.

https://www.youtube.com/watch?v=AwX9G38vdCE

Napríklad z letiska LAX v Los Angeles by cesta v tuneloch The Boring Company do centra Los Angeles trvala len 8 minút. Do jedného mini vagóna by sa malo zmestiť 16 ľudí. Maximálna rýchlosť by sa mala pohybovať okolo 150 mph, čo je zhruba 241 km/h.

Na rozdiel od súčasnej hromadnej dopravy by cestujúci ušetrili vyše 80% času. Cesta aj s prestupmi totiž dnes trvá okolo hodiny. Autom, resp. taxíkom to môže byť ani nie tretina, no Musk vytiahol z rukáva iné eso – cenu.

ZDROJ | The Boring Company

Za jednu cestu by si chcel účtovať 1 dolár. Taxík z letiska do centra môže stáť okolo 60 dolárov. Ďalším pozitívom má byť aj šetrenie životného prostredia. Na pohon vagónov v tuneloch má slúžiť elektrina z obnoviteľných zdrojov.

Medzi ďalšie pozitíva Musk zaradil aj neovplyvňovanie takéhoto typu dopravy počasím (myslel na zemetrasenia?), ale aj minimálny dopad na životy ľudí v okolí. Napríklad autonómne lietajúce taxíky Uberu budú lietať ponad hlavy tisícok ľudí.

ZDROJ | The Boring Company

Kedy sa dočkajú občania či návštevníci takéhoto typu dopravy nie je zatiaľ známe, no Musk sa na stretnutí tešil, že veci napredujú pomerne rýchlo.

Zatiaľ The Boring Company môže riešiť rýchlejší systém hĺbenia tunelov. Aktuálne je 10-násobne pomalšie, ako je rýchlosť slimáka. Musk to chce zmeniť dokonca až na 10-násobne rýchlejšie vŕtanie, ako je rýchlosť slimáka, teda necelých 500 m za hodinu.

ZDROJ | The Boring Company

 

Komentáre k článku