Elon Musk a Jack Ma: Odpoveďou je láska

Svetovú konferenciu o umelej inteligencii 2019 v čínskom Šanghaji otvorili zaujímavou debatou o umelej inteligencii a jej dôsledkoch pre ľudstvo generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX Elon Musk a zakladateľ čínskeho holdingu Alibaba Group Jack Ma.

Kreatívni miliardári sa v rozhovore dotkli viacerých dôležitých tém, ako sú riziká a prínosy umelej inteligencie, predĺženie ľudského života a klesajúca pôrodnosť, zmena filozofie vzdelávania, či expanzia ľudstva na iné planéty. Nie vo všetkých otázkach sa zhodli.

Hrozba, či požehnanie umelej inteligencie?

Odlišné postoje mali napríklad na hrozby zo strany umelej inteligencie. Kým Elon Musk sa už v minulosti s obavami vyjadril k hrozbe ovládnutia ľudstva umelou inteligenciou, ktorá nás prekoná a môže si nás podriadiť, Jack Ma je optimista. „Nemyslím si, že AI je hrozba,“ uviedol Ma v reakcii na slová E. Muska. Zakladateľ Alibaby vysvetlil, že ľudia sú „prirodzene inteligentní“, preto bude ľudstvo v poriadku aj vedľa rozvinutej umelej inteligencie (UI).

ZDROJ | Elon Musk/Twitter

Musk mu oponoval, že miera zlepšovania UI je natoľko razantná, že časom počítače prekonajú prirodzené ľudské myslenie.

Pozrite siNeuralink z nás spraví kyborgov so superschopnosťami

Aby sme v budúcnosti obstáli v takomto evolučnom vývoji – podľa Muska človek nie je posledným článkom evolučného reťazca inteligentného života na Zemi – musíme spojiť naše mozgy s umelou inteligenciou, myslí si Musk. Práve za týmto účelom založil spoločnosť Neuralink.

Jack Ma, podobne ako Čech s najvyšším IQ (206) Karel Kostka, si myslí, že umelá inteligencia, ako stroj vymyslený človekom, nás nikdy v myslení neprekoná. Logické úlohy sú jedna vec, tam môžu počítače excelovať, Ma však nevidí dôvod v usporiadavaní súťaží, kde veľmajster šachu, alebo go, hrá proti počítaču.

ZDROJ | engadget.com

Tvrdil, že v porovnaní s ľuďmi sú počítače iba hračkou a najlepším strojom na svete je ľudský mozog. „Je nemožné, aby boli ľudia ovládaní strojmi. Sú to práve stroje, ktoré boli vymyslené ľuďmi“, dodal Ma.

Práca a vzdelávanie v ére UI

Priemyselná revolúcia 4.0 spojená s rozvojom IT a umelej inteligencie zasiahne štruktúru zamestnanosti a v niektorých profesiách úplne nahradí ľudí. Musk prehlásil, že príchod umelej inteligencie pravdepodobne zruší väčšinu pracovných miest. Podobný názor má mnoho odborníkov. Ale je to naozaj hrozba, či skôr výhoda?

Ma vysvetlil, že ľudia sa obávajú rušenia pracovných miest kvôli technológiám už viac ako sto rokov. Napriek tomu sa ich počet zvýšil. UI však môže priniesť výhody.

Pozrite siElon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

Ma je ​​presvedčený, že s pomocou UI môžu ľudia nakoniec dosiahnuť priemerný pracovný týždeň o dĺžke iba 3 dni a priemerný pracovný deň môže trvať len 4 hodiny.

A čo potom s voľným časom? Aj tu je Jack Ma optimista. Otvoria sa tak ľuďom príležitosti viac a dlhšie si užívať život. „Musíme byť pripravení na éru, v ktorej budú všetci žiť 120 rokov,“ uviedol Ma.

Obaja miliardári sa zhodli v otázke reformy vzdelávania. Zakladateľ Alibaby sa obáva súčasného vzdelávacieho systému, z veľkej časti vytvoreného pre priemyselnú éru. Tvrdí, že v súčasnosti je potrebné podporovať tvorivejšie a konštruktívnejšie vzdelávanie, ktoré ľuďom umožní žiť šťastnejší život. Vzdelávanie by sa malo podľa neho viac orientovať na tvorivé aktivity detí, ako je maľovanie, spev, tanec a podobne. Ma dodal, že ľudia majú srdce, odkiaľ pochádza skutočná múdrosť.

ZDROJ | GIZMODO

Šéf Tesly s ním súhlasil, ale moderný systém vzdelávania vidí ako technokrat. Tvorivé vzdelávanie je podľa Muska potrebné najmä preto, že dnešný školský systém má „úzku šírku pásma a je extrémne pomalý“. Mal by sa zrýchliť a zmeniť na spôsob, aká poznáme z filmovej trilógie Matrix.

Potrebujeme hrdinov. Na Marse, aj na Zemi

Ďalšia oblasť, kde nenašli Musk a Ma zhodu, je prenikanie ľudstva do vesmíru za účelom kolonizácie planét. Známy nadšenec Marsu Musk vidí v multiplanetárnej civilizácii cestu k prežitiu ľudstva (a nie je jediný) v prípade, že by došlo na Zemi ku katastrofe globálnych rozmerov.

Jack Ma mu oponoval, že rozumnejšie bude „poupratovať“ našu vlastnú planétu a prestať s jej devastáciou. Na druhej strane uznal dôležitosť kozmického výskumu.

ZDROJ | SpaceX

Musk vysvetlil, že ochrana Zeme je takisto jednou z jeho priorít. Misiou spoločnosti Tesla je prechod dopravy k udržateľnosti, aj podpora energetickej nezávislosti prostredníctvom slnečnej energie a batérií.

V reakcii na vyhlásenie Ma o sústredení zdrojov na riešenie problémov tu, na Zemi, Musk poznamenal, že multiplanetárne prenikanie ľudstva by si vyžiadalo len zlomok svetového HDP. Stálo by to údajne len 1% globálneho HDP.

Pozrite siZasľúbený Mars a Damoklov meč umelej inteligencie

Šéf Alibaby napriek odlišnému názoru uviedol, že svet potrebuje inovátorov, ako je Elon Musk. „Potrebujeme hrdinov, ako ste vy, ktorí chcú ísť na Mars, ale potrebujeme aj hrdinov ako sme my, ktorí opravia Zem,“ povedal v rozhovore Ma.

Aby sa nám v budúcnosti darilo, ľudia potrebujú nielen IQ, ale aj emocionálnu inteligenciu a láskavú inteligenciu, uviedol Ma. Musk prikývol a potvrdil: „Súhlasím s ním. Odpoveďou je láska.“

ZdrojTESLARATI      

Komentáre k článku