Elektrónové mikroskopy odhalia kriminalitu

Pri kriminálnej činnosti páchanej pomocou strelných zbraní (pričom nemáme na mysli luk a šípy) patrí identifikácia zbrane podľa jej výrobného čísla a jej charakteristický životopis k významným stopám. Aj preto sa v podsvetí často používajú zbrane s vybrúseným, či inak znehodnoteným sériovým číslom.

Pozrite si: Zmeňte svoj iPhone 4 na mikroskop len za 14 €!

Polícia sa síce snaží aj v takýchto prípadoch odstránené číslo identifikovať, ale metódy elektrolytického leštenia, alebo špeciálneho leptania kyselinou bývajú často málo úspešné.

Podľa informácií, ktoré zverejnil portál Engadget však môže byť čoskoro všetko inak. Platí totiž nielen, že niet dymu bez ohňa, ale aj to, že žiadna informácia sa nestratí bez stopy. Ak sa aj nachádza pod rozlišovacím prahom našich dnešných schopností, neznamená to, že informácia neexistuje.

defektoskopia

To sa potvrdilo aj pri novej metóde, ktorá dokáže odhaliť sériové číslo vyrazené do kovu napríklad na pištoliach, nech by bolo akokoľvek starostlivo vybrúsené. Pri razení dôjde totiž k mechanickej deformácii kryštálovej mriežky kovu, ktorá zachováva informáciu o pôvodnom obraze vyrazeného písmena, alebo číslice. Uvedené deformácie dokáže odhaliť zobrazenie pod elektrónovým mikroskopom.

Bude to znamenať koniec nevystopovateľným zbraniam, či dokonca falšovaným číslam karosérie automobilov? Zatiaľ pravdepodobne nie. Uvedená metóda defektoskopie síce naozaj funguje, ale jej momentálnou nevýhodou je zdĺhavosť. Identifikácia reťazca z ôsmich číslic trvá aktuálne až tri dni, čo je značne neefektívne a nenasvedčuje to hromadnému nasadeniu. Vedci z amerického National Institute of Standards and Technology (NIST) však dúfajú, že celý proces sa podarí výrazne urýchliť, a mohol by sa skrátiť na jednu hodinu.

Na kontrolu originality vozidiel by to bolo stále dosť nepraktické, nehovoriac o cene vybavenia, ale pre vyšetrovateľov závažnej trestnej činnosti bude elektrónová mikroskopia pravdepodobne účinným nástrojom na „odzbrojenie“ kriminálnikov.

Zdroj a foto: Engadget

Komentáre k článku