Elektromobily smart bude vyrábať čínske Geely

ZDROJ | Daimler

Daimler a jeho dcérska spoločnosť Mercedes-Benz AG (Mercedes-Benz) a čínsky gigant Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding) uzavreli partnerstvo a zároveň vytvorili novú spoločnosť smart Automobile Co., Ltd s kapitálom v miliardách jüanov.

ZDROJ | Daimler

Po tom, čo Daimler oznámil, že mestské autíčka smart budú už len na elektrický pohon, veľa vody nenamútil. Hlavne dojazd miniatúrnych modelov je dosť chabý a zjavne ani predajnosť nie je podľa očakávaní. Zmeniť to má nové partnerstvo s čínskou skupinou Geely, ktorá okrem iného vlastní napríklad aj kedysi švédske Volvo. A s tým mu to ide už niekoľko rokov veľmi dobre.

Pozrite siSmart Vision EQ Fortwo – recept na mestský automobil budúcnosti?

Navyše Čína spúšťa masívne programy pre zvyšovanie ekologickej dopravy, tamojší obyvatelia prechádzajú na elektromobily a tak sa z krajiny stáva potenciálne najlepší trh na elektromobily na svete. Preto sa niet čomu čudovať, že Daimler zverí značku smart do rúk čínskeho výrobcu, vďaka čomu sa dostane celkom pohodlne aj na čínsky trh. Geely bude pre Daimler vozidlá nie len vyrábať, ale venovať sa aj vývoju lektromobilov.

Joint venture spoločnosť smart Automobile Co., Ltd. vznikol s kapitálom 5,4 miliardy čínskych jüanov, čo je zhruba 691,6 milióna eur. Obe spoločnosti vložili do spoločnosti po 50% kapitálu, no zo strany Mercedes-Benz AG je väčšina sumy hodnota značky smart.

ZDROJ | Daimler

Sídlo spoločnosti bude v čínskom meste Ningbo v blízkosti Šanghaju. Cieľom novej spoločnosti je vytvorenie nového portfólia malých mestských elektromobilov, ktoré prídu na trh v roku 2022. Vozidlá bude však navrhovať Mercedes-Benz Design, vyvíjať a vyrábať ich ale bude Geely v Číne.

Nie je však jasné, či nová spoločnosť sa bude venovať iba vylaďovaniu dvoch známych modelov fortwo a forfour, alebo prídu aj celkom nové modely. Vôbec by sa asi nikto nebránil postaveniu elektromobilu na základe konceptu smart Vision EQ fortwo ešte z roku 2017. Takýto malý mestský elektromobil so slušným dojazdom a primeranou cenou by určite vedel zaujať.

smart vision EQ fortwo
smart vision EQ fortwoZDROJ | Daimler

Prvé elektromobily novej joint venture spoločnosti uvidíme pravdepodobne ešte tento rok, príp. začiatkom budúceho ako koncepty, resp. na výrobu pripravené vozidlá. Reálnych modelov sa však dočkáme až v roku 2022.

ZdrojDaimler

Komentáre k článku