Elektromobily si poradia so zimou lepšie, ako autá so spaľovacím motorom

ZDROJ | Tesla

Zima dáva v tomto období zabrať aj autobatériám, ktoré je občas potrebné prebrať pomocou štartovacích káblov. Ako sú na tom potom elektromobily a ich mnohonásobne väčšia sústava batérií? Zdá sa, že tie sú na zimu pripravené o niečo lepšie.

Batérie sa za posledné desaťročie posunuli o značný kus dopredu, no výrazne ukrojiť z ich výdrže a životnosti ešte stále dokáže niečo tak obyčajné, ako je zima. Pozorovať to môžete napríklad aj na vašom smartfóne alebo notebooku, ktorému v aktuálnych týždňoch ubúdajú percentá nabitia batérie o niečo rýchlejšie ako zvyčajne.

Mnoho ľudí aj vďaka takejto osobnej skúsenosti predpokladá, že elektromobily sú tým pádom v zime prakticky nepoužiteľné. Pravda je však niekde uprostred. Aj keď zima elektromobilom výrazne skracuje ich dojazd, so štartovaním nemajú problém ani v extrémnych teplotách. Dôkazom toho je Tesla Model 3, ktorú si pochvaľuje aj Matthew Pointer z kanadského mesta Saskatoon.

ZDROJ | Tesla

Pointer pre CBC potvrdil, že zatiaľ čo sa ľudia v jeho okolí márne snažili naštartovať svoje autá s klasickým spaľovacím motorom, jeho Tesla hravo naštartuje každý deň aj napriek tomu, že stojí vonku pri teplote -36 °C. Faktom však je, že dojazd jeho Tesly v takomto počasí klesol o 40 až 50 %.

Dôvodom, prečo si elektromobily dokážu poradiť aj s takýmto extrémnym počasím, je najmä systém vyhrievania batérií v spojení výrazne nižším počtom mechanických častí, ktoré môže znefunkčniť zima. Elektromobil sa tak dokáže istú dobu udržiavať v teple, aj keď nie je pripojený k nabíjačke.

Používateľ escapethewormhole sa na diskusnom fóre Reddit (/r/teslamotors) podelil s podobnou skúsenosťou po tom, čo nechal svoj Model 3 stáť vonku 18 hodín pri teplote -30 °C. Zaujímavým faktom je, že hoci jeho auto naštartovalo, z počiatku bola jeho akcelerácia o niečo pomalšia.

Vozidlo navyše nedokázalo rekuperovať energiu z brzdenia a voľného dojazdu. Nabíjaniu pri takejto teplote taktiež musí predchádzať prvotné zahriatie batérie, čo sa v praxi prejavuje minimálnym odberom energie s výkonom 7 kW.

ZDROJ | escapethewormhole

ZdrojCBC News

Komentáre k článku