Elektromobil od Sony je realitou, preháňal sa už po rakúskych cestách

ZDROJ | Sony

Takto pred rokom japonské Sony prekvapilo azda každého fanúšika technológií predstavením svojho vlastného elektromobilu VISION-S. Koncept elektromobilu mal ukázať pretvorenie mobility ako ju poznáme. V tom čase azda nikomu nevadilo ani to, že mnohé prvky si „požičal“ z Porsche Taycan. Dnes už koncept jazdí a to dokonca po cestách nášho západného suseda.

ZDROJ | Sony

Sony totiž takto na úvod roka nepredstavilo zatiaľ žiadny smartfón, tablet (ktoré už vcelku dlho aj nevyrába) a ani fotoaparát. Dočkali sme sa ale aspoň mnohých televízorov či 360Audio reproduktorov. A vlastne nakoniec aj dronu, ktorým bol natáčaný aj samotný elektromobil VISION-S v Rakúsku.

Dron je určený hlavne pre tvorcov videí a filmov. Sony Airpeak má ponúkať množstvo praktických funkcií pre filmárov, ale aj šikovné pristávacie nohy. Tvorcovia môžu na Airpeak namontovať prakticky akýkoľvek fotoaparát, ideálne však tie od Sony. Výrobca však stále nezverejnil pomerne dôležité technické špecifikácie nového dronu, vraj budú dopĺňané na jeho webe.

Len vďaka videu z natáčania VISION-S ale vieme, že Airpeak bude využívať aj ultraľahké uhlíkové vládna, pričom mnohé časti budú skladacie pre jednoduchšiu prepravu. Zaujímavosťou sú dve masívne batérie, ale aj samostatná kamera určená zjavne len pre pilota dronu. Na tele je ale hneď niekoľko ďalších snímačov.

Ale späť k VISION-S, prvému elektromobilu od Sony. Ten sa totiž počas decembra dostal na rakúske cesty, kde si ho japonský výrobca nie len vyskúšal, ale aj nakrútil pre špeciálne ukážkové video. Sony VISION-S tak môžme prakticky po prvýkrát vidieť aj jazdiť na reálnych cestách.

Testovanie v okolí Grazu ukazuje čo všetko by mal nový elektromobil obsahovať, vrátane bezdotykového ovládania či množstva senzorov a snímačov, ktoré stále technici a inžinieri ladia. Samozrejmosťou ale budú aj kamery namiesto spätných zrkadiel, no zaujímavé sú aj masívne snímače okolo celého vozidla. Tie budú slúžiť aj na autonómnu jazdu, o ktorej Sony hovorilo už pred vyše rokom. Vývoj ale stále pokračuje aj v spolupráci s Magna Steyer, ale aj mnohými ďalšími prevažne európskymi spoločnosťami…

Stále ale nie je jasné, či Sony plánuje vyrábať elektromobil, alebo ide iba o ukážku jeho technologickej vyspelosti a jednotlivé prvky bude predávať ostatným producentom.

Stále ale má platiť, že „na oboch nápravách sú elektromotory s celkovým výkonom 400 kW. Z 0 na 100 km/h sa dostanú za necelých 5 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 240 km/h“, ale aj to, že viac informácií Sony stále nezverejnilo.

Komentáre k článku