Elektromobil Nissan Ariya je o krok bližšie k masovej výrobe

ZDROJ | Nissan

Nissan na autosalóne Tokyo Motor Show predviedol nový plne elektrický model Ariya, ktorý svojim dizajnom čiastočne vychádza z konceptu IMx. Podľa názvu ide stále iba o koncept, no prakticky už nemá ďaleko od finálnej verzie.

Nissan predstavil koncept IMx na tokijskom autosalóne ešte v roku 2017, pričom vtedy išlo najmä o ukážku toho, ako budú po dizajnovej stránke vyzerať pripravované modely tejto automobilky. Nová Nissan Ariya ešte stále nesie prívlastok konceptu, no hovoriť už môžeme o reálnom modeli, ktorý by sa mal v priebehu dvoch rokov dostať aj do predaja.

Automobilka je zatiaľ na detaily o novom modeli skúpa a zameriava sa primárne na popis dizajnu. Vieme však, že Ariya bola navrhnutá so zreteľom na autonómnu jazdu, o ktorú sa má postarať systém ProPILOT 2.0. Pôjde o systém, ktorý dá vodičovi príležitosť na chvíľu oddychu, ak pri tom nespustí zrak z vozovky.

Nissan Ariya z prednej strany
ZDROJ | Nissan

Samozrejmosťou budú aktualizácie palubného a riadiaceho systému cez Wi-Fi a mobilné siete, ako to poznajú najmä majitelia elektromobilov značky Tesla. Práve Tesla pripravuje na budúci rok nový Model Y, ktorý má s modelom Ariya viacero spoločných vlastností.

Interiér Nissan Ariya
ZDROJ | Nissan

Nissan potvrdil, že Ariya bude dostupná aj v dvoj-motorovej konfigurácii a kompatibilná bude aj splatformou Nissan Energy. Tá slúži na reverzné napájanie domácností a budov z áut, napríklad v prípade drahšej dennej tarify, alebo výpadku dodávky elektrickej energie.

Detail na koleso
ZDROJ | Nissan

Podľa informácií portálu Automotive News od amerických dealerov Nissan by sa nový model mohol dostať do predaja na tomto trhu v druhej polovici roku 2021. Tešiť sa údajne môžeme na zhruba 480-kilometrový dojazd a zrýchlenie na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd.

Model Ariya zo zadu
ZDROJ | Nissan

Konkurenčný a podobný Model Y od spoločnosti Tesla by sa mal dostať do predaja už budúci rok. Ako však poznáme Teslu a jej typické zdržania, Model Y sa napokon môže na trhu ocitnúť tvárou v tvár s modelom Ariya od Nissanu.

ZdrojNissan

Komentáre k článku