Elektrický Pininfarina Battista dostáva limitovanú edíciu Anniversario

ZDROJ | Pininfarina

Športový elektromobil Pininfarina Battista sme spoznali do detailov takmer presne pred rokom. Talianskej automobilke sa však zjavne nezdal dostatočne exkluzívny a ani dostatočne drahý. Predstavuje preto novú edíciu Anniversario.

Celé vozidlo vyrobené z uhlíkových vlákien, výkon 1 900 koní, krútiaci moment 2 300 Nm a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 2 sekundy. Už pôvodná verzia elektromobilu Pininfarina Battista znie dosť extrémne, čo však neznamená, že by sa jej parametre nedali posunúť do ešte väčšieho extrému.

Kým z pôvodného modelu Battista vyrobí talianska automobilka celkovo 150 kusov v cene 2,2 milióna eur, z novej edície Anniversario bude vyrobených iba päť kusov s cenou 2,6 milióna eur za kus. Všetky kusy vrátane tých pôvodných vyrobí Pininfarina ručne vo svojej dielni v Taliansku ešte tento rok.

ZDROJ | Pininfarina

Maximálna rýchlosť edície Anniversario stúpla na 350 km/h aj vďaka zníženiu hmotnosti vozidla o zhruba 10 kilogramov. Novinka tiež dostala väčšie 21“ zadné kolesá (predtým 20“) a miernu úpravu aerodynamiky. Aby nová edícia vynikla aj navonok, dostupná bude aj v novej farebnej verzii Grigio Antonelliano, ktorú bude sprevádzať interiér vyrobený z kože a Alcantary, samozrejme aj s gravírovanými nápismi a prešívaním podtitulu Anniversario.

ZDROJ | Pininfarina

Zaujímavým parametrom modelu Battista je tiež jeho zrýchlenie z 0 na 300 km/h, kam sa dostane za menej ako 12 sekúnd. Keďže navyše ide o elektromobil, na jedno nabitie vďaka batériám s kapacitou 120 kWh prejde viac ako 500 kilometrov bez vytvorenia čo i len jedného gramu emisií.

ZDROJ | Pininfarina

Uvedený dojazd však musíme brať s rezervou, výdrž batérií v takomto športovom elektromobile sa od bežného spotrebiteľského elektromobilu značne líši. Na rýchlostných okruhoch dostanú batérie zabrať aj z dôvodu vysokého odberu energie a teda aj z dôvodu vyššej produkcie tepla.

ZDROJ | Pininfarina

Ako sa napokon Pininfarina Battista predvedie v praxi uvidíme zrejme ešte tento rok, samozrejme za predpokladu, že jeho výrobu nespomalí aktuálne šírenie nového koronavírusu najmä v Taliansku, ale aj vo zvyšku Európy.

ZdrojPininfarina

Komentáre k článku