Elektrický kamión Einride T-Pod bez vodiča odvezie 20 ton nákladu

O švédskej spoločnosti Einride sme počuli už začiatkom apríla tohto roku. Prakticky neznáma spoločnosť vtedy tvrdila, že vyvíja nákladný automobil, ktorý má jazdiť na elektrinu a dokáže odviezť 20 ton nákladu. Pred pár dňami bol odhalený prvý funkčný prototyp.

ZDROJ | Einride

Predstavitelia spoločnosti ho predstavili počas výstavy Almedalsveckan v meste Visby vo Švédsku. Počas prezentácie na výstave bolo vraj dokonca možné vyskúšať si ovládanie T-Podu na diaľku.

Práve to má byť jedna z hlavných výhod nového typu kamiónu. Okrem toho, že má len 7 metrov a dokáže odviezť 20 ton nákladu na 15 paletách, je schopný jazdiť úplne sám. Aj to potrebuje, pretože v malom kamióne neostalo miesto pre kabínu.

https://vimeo.com/211643536

Vďaka tomu vyzerá na prvý pohľad ako zo sci-fi filmu, no vidieť by sme ho mali aj v praxi. Zatiaľ bude premávať na krátkom úseku vo Švédsku medzi mestami Gothenburg a Helsingborg (215 km).

Spoločnosť má plány T-Pod dostať do celého sveta. Tento rok majú prebiehať prvé testy, neskôr sa má do výroby dostať až 200 kusov tohto modelu.

ZDROJ | Einride

Zároveň s ním spoločnosť pracuje na vybudovaní siete rýchlonabíjacích staníc, bez ktorých by T-Pod ďaleko nedošiel. Jeho dojazd výrobca udáva na 200 km. Slúži na to 200 kWh batéria. Ostatné špecifikácie zatiaľ nie sú známe.

Známy je však jeho hybridný systém riadenia. Kým na diaľnici alebo okresných cestách vie jazdiť úplne sám, v meste preberá kontrolu vodič na diaľku, ktorý ho ovláda ako klasický kamión.

ZDROJ | Einride

ZdrojEinride

Komentáre k článku