Elektrické nabíjačky nahrádzajú klasické palivové čerpadlá

ZDROJ | Terje Borud

Spoločnosť Circle K prebudovala jednu svoju čerpaciu stanicu na plyn, aby do nej nainštalovala rýchlonabíjačky pre elektromobily. Samozrejme nie na Slovensku, ale v Nórsku.

Nórsko je svetovým lídrom v elektromobilite a zdá sa, že v tomto trende bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Spoločnosť Circle K má rozsiahlu sieť zhruba 16-tisíc čerpacích staníc na celom svete, väčšina jej podnikateľských aktivít plynie z pohonných hmôt na fosílne palivá.

Napriek tomu viceprezident spoločnosti Sverre Rosén uviedol v tlačovej správe, že rýchlonabíjanie zaznamenalo v Nórsku prudký nárast dopytu.

Pozrite siNabíjačky elektrických áut vraj môžu vážne ohroziť domácu sieť

Christina Bu, generálna tajomníčka Nórskeho združenia elektrických vozidiel, uvítala rozhodnutie Circle K úplne doslova zmeniť podobu svojej predajne Alexander Kiellands v nórskom Osle.

„Sme v novej ére. Je to historický míľnik, keď reťaze čerpacích staníc nahrádzajú čerpadlá na fosílne palivá rýchlymi nabíjačkami. Gratulujeme Circle K za investovanie do elektrických vozidiel,“ povedala Christina Bu.

V Nórsku sa predáva čoraz viac elektromobilov, ich trhový podiel na predaji nových vozidiel je 44 %, predaj fosílnych palív klesá. Podľa štatistík klesol v auguste na celoštátnej báze predaj benzínu a motorovej nafty o niečo viac ako 3 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018.

Pozrite siChcete elektromobil? Zabudnite na 35% z ceny vozidla, štát dá 8 000 eur

Sverre Rosén dodáva, že elektrická stanica v Osle je súčasťou ochoty spoločnosti Circle K prispôsobiť sa zmenám na trhu. Vzhľadom na to, že požiadavky zákazníkov sa menia s prijatím elektromobilov, dáva zmysel, aby poskytovateľ pohonných hmôt prehodnotil svoje podnikanie.

„Keď sa zmenia potreby našich zákazníkov, musíme sa tiež zmeniť. Iniciovali sme komplexný vývoj rýchlych nabíjačiek a začali tam, kde je to najviac potrebné,“ vysvetľuje Sverre Rosèn, nórska manažérka Circle K.

ZdrojNTB Kommunikasjon,Teslarati

Komentáre k článku