Elektrické kolobežky na prenájom spúšťa v Bratislave už aj Bolt

ZDROJ | Bolt

Po spoločnosti Mint, ktorá prišla s prenájmom elektrických kolobežiek do Bratislavy pred necelým rokom, sa dnes rozhodol na slovenský trh vstúpiť aj estónsky Bolt. Ten je u nás známy aj vďaka zdielaným jazdám či najnovšie doručovaním jedla a nákupov.

Pozrite siBolt predbehol aj Uber, na Slovensku bude doručovať jedlo

ZDROJ | Bolt

Keďže situácia je aká je, spoločnosť Bolt bude kolobežky pravidelne dezinfikovať. Zároveň žiada všetkých jazdcov, aby pri jazde na kolobežke používali dezinfekčný prostriedok na ruky, alebo rukavice.

„Odporúčame všetkým, aby sa riadili doporučeniami vlády a zdravotníckych orgánov a obmedzili pohyb na verejnosti počas epidémie. Chápeme však, že niektorí ľudia, najmä zamestnanci pracujúci v prvej línii, sa musia nevyhnutne niekde presúvať. Sme preto presvedčení, že používanie kolobežiek môže byť pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať do práce, bezpečným a spoľahlivým spôsobom, ako sa v tomto období pohybovať po meste,“ povedal Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu.

V Bratislave má byť pri spustení vyše 200 kolobežiek, v prípade záujmu o službu vie ale Bolt počet ešte zvýšiť. Bolt v súčasnosti prevádzkuje zdieľané kolobežky v Litve a Poľsku. Túto sezónu je pripravený spustiť ich aj v niekoľkých ďalších európskych mestách.

Prenájom elektrických kolobežiek má byť rovnako jednoduchý ako objednanie vozidla – cez mobilnú aplikáciu Bolt. Aplikácia je pritom tá istá, cez ktorú ste si možno donedávna objednávali prepravu.

Po aktualizácii aplikácie sa v nej má objaviť aj ikonka kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanete do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa na nej nachádza. Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre používateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať tak, aby ostatným ľuďom neprekážala, čo je pomerne dôležité, aby kolobežky nekončili ako tie do Mintu, resp. konkurenčných spoločností po celom svete.

Elektrické kolobežky budú rozmiestnené v centre Bratislavy, v blízkosti prestupných staníc MHD a na ďalších frekventovaných miestach ako napríklad pri Starej tržnici, na Trnavskom mýte, či Šafárikovom námestí.

ZDROJ | Bolt

Koľko to bude stáť?

Odomknutie kolobežky bude stáť 0,50 €. Za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatíte 0,15 € (čo je rovnako, ako si účtuje konkurenčný Mint), takže napríklad 10-minútová jazda vás tak bude stáť 2 €. Pri použití kolobežky počas celého dňa sa Bolt zaväzuje, že cena nebude nikdy vyššia ako 15 €.

Po ukončení jazdy je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste na ulici, najlepšie v blízkosti stojana na parkovanie bicyklov. Kolobežky je možné ale nechať v meste v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. Pokiaľ používateľ nechá koloběžku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta vo výške 30 €.

Elektrické kolobežky majú zabudované zariadenie GPS, ktoré do aplikácie poskytuje údaje o mieste, kde je kolobežka umiestnená a pripravená na požičanie. Na zákazku vyrobený model kolobežky Bolt, ktorý bude rozmiestnený v Bratislave, bude dosahovať maximálnu rýchlosť 25 km/h.

Menej skúsení používatelia si môžu aktivovať prostredníctvom aplikácie začiatočnícku úroveň jazdy, ktorá limituje rýchlosť na 15 km/h. Táto začiatočnícka úroveň pomôže užívateľovi pochopiť ako kolobežka funguje a ako s ňou pri jazde zaobchádzať. Na jeden nabíjací cyklus dokáže prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov závisí od štýlu používania. Nabité kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené miesta.

ZDROJ | Bolt

 

ZdrojBolt TS

Komentáre k článku