ELAC Concentro S 507 – nemecká výzva pre výrobcov high-endu

Nemecký výrobca Hi-Fi komponentov ELAC má za sebou viac jako 93-ročnú tradíciu, počas ktorej si získal uznanie hlavne vďaka kvalitným reprosústavám. Neprekvapuje preto, že najvyššie estetické a akustické kritériá spĺňa aj jeho nová reprosústava Concentro S 507.

Nový štvorpásmový reprosystém pre audiofilov vychádza z osvedčenej koncepcie Concentro. Mierne naklonený kabinet je položený na asymetrických nožičkách evokujúcich „vysoké opätky“

Vďaka lichobežníkovému pôdorysu sú potlačené nežiadúce rezonancie a stojaté vlnenie vo vnútri ozvučnice.

ZDROJ | ELAC

Reproduktor je osadený silnou zostavou siedmich meničov – štyrmi basovými, jedným stredobasovým, jedným stredo-výškovým a jedným tweeterom.

Dopredu smerovaný koncentrický menič s novo navrhnutým tweeterom JET 5c a hliníkovou kónickou stredopásmovou membránou dopĺňa ďalší, kryštalicky zalamovaný stredový reproduktor, štyri výkonné basové meniče s dlhým zdvihom a veľký basreflexový port orientovaný dole.

Pozrite si„Fantómom opery“ je aj Devialet Phantom Reactor

Zaujímavý je koncentrický menič StepX-JET, kombinujúci výškový a stredový reproduktor. Osadený je novým tweeterom JET 5c a hliníkovou kónickou stredopásmovou membránou o priemere 130 mm, ktorý optimalizuje vyžarovanie vysokých a stredných tónov smerom k miestu posluchu. JET 5c je kompaktnou verziou výškového reproduktoru JET, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre sústavu Concentra S. V budúcnosti ho však ELAC mieni nasadiť aj v ďalších produktoch.

ZDROJ | ELAC

Tento menič navyše umožňuje jednoducho upraviť smerové vlastnosti vyžarovania zvuku podľa akustiky miestnosti. Slúžia na to tri rôzne tvarované vymeniteľné hliníkové krúžky DCR (Directivity Control Ring), ktoré sú súčasťou dodávky. Pomocou nich je možné predĺžiť vonkajší zvukovod reproduktora a rozšíriť alebo zúžiť tak vyžarovanie zvuku reproduktora do priestoru.

Druhý stredotónový menič s technológiou ELAC AS-XR s priemerom 180 mm využíva proprietárnu technológiu hliníkovej sendvičovej membrány s rozšíreným frekvenčným rozsahom. Vonkajší hliníkový kónus pomáha dosiahnuť vysokú tuhosť a minimalizáciu skreslenia.

ZDROJ | ELAC

Je zalamovaný do tvaru kryštálu a pre zníženie rezonancie je zozadu spojený špeciálnym procesom lepenia s papierovým kužeľom. Vďaka tomuto riešeniu má stredné pásmo reprosústav Concentro S 507 vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku a vynikajúce vlastnosti z hľadiska budenia.

Celkovo sa môže ELAC Concentro S 507 pochváliť nezvyčajne širokým a vyrovnaným frekvenčným rozsahom 24 Hz až 50 kHz. S odporúčaným výkonom zosilňovača 60 až 500 Wattov pri citlivosti 88 dB / 2.83V/m dokáže uspokojiť poslucháčov pri intímnom počúvaní klasiky, rovnako ako pri reprodukcii dynamických rockových skladieb.

Výkon zaisťujú až štyri basové reproduktory s priemerom 150 mm s membránou s dlhým zdvihom, umiestnené atypicky v bokoch skrine.

Pozrite siCanton Smart – bez káblov od sterea po multiroom

Kompenzačná konštrukcia impulzov (ICD), známa ako princíp Push-Push / Pull-Pull, produkuje extrémne výkonné basy a zamedzuje prenosu mechanických vibrácií cez skriňu na ostatné komponenty. Dosahuje sa tak optimálna reprodukcia nízkych tónov spĺňajúca audiofilské kritériá.

Reproduktory na náš trh distribuuje spoločnosť BaSys, zastupujúca značku ELAC, okrem iného v Českej aj Slovenskej republike. Dostupné sú v prevedení s vysokolesklou úpravou v čiernej, alebo bielej farbe, pričom cena 10 769,00 € za pár zodpovedá ich high-end úrovni.

ZdrojBaSys

Komentáre k článku