EKG v Apple Watch už aj v Európe! Ako je na tom Slovensko?

ZDROJ | Apple

Tak sme sa konečne dočkali! Od dnešného dňa si môžeme merať EKG na Apple Watch aj u nás. To je zrejme prvá myšlienka šťastného majiteľa najnovšieho modelu hodiniek od jablčnej spoločnosti.

Apple pokračuje v aktualizáciách svojich systémov. Po iOS 12.2, macOS 10.14.4 a tvOS 12.2 prichádzajú novinky do inteligentných hodiniek.

WatchOS 5.2 okrem bežných opráv chýb prináša tri hlavné novinky. Prvou je dlho očakávané sprístupnenie funkcie merania EKG, druhou je aplikácia na monitoring nepravidelného srdcového rytmu a poslednou podpora nových slúchadiel AirPods druhej generácie.

ZDROJ | Apple

Netrpezlivo očakávaná funkcia EKG prichádza síce aj do Európy, do malej podtatranskej krajinky však napriek tomu akosi netrafila.  Aplikáciu EKG a funkciu na detekciu nepravidelného tepu dostáva Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Luxembrug, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia a Švajčiarsko. Vo svete sa môže touto funkciou po novom pochváliť Hong Kong a Panenské ostrovy.

Pozrite siKedy bude EKG v Apple Watch dostupné aj v Európe?

Kým funkcia merania EKG je možná len na najnovších Apple Watch 4 Series, monitorovanie nepravidelného srdcového rytmu dokážu modely Series 1 až 4. Bohužiaľ, ani táto užitočná zdravotná funkcia nie je sprístupnená pre slovenských majiteľov.

ZDROJ | Apple

Pripomeňme, že táto funkcia na pozadí kontroluje srdcový rytmus, ak sa zdá, že jeho nepravidelnosť naznačuje atriálnu fibriláciu (AFib), odošle používateľovi notifikáciu. Štúdia Apple Heart Study, ktorú firma urobila so Stanford Medicine bola najväčšou svojho druhu. Zúčastnilo sa na nej 419 093 ľudí v USA a ukázala, že 0,5 % zo zúčastnených malo nepravidelný srdcový tep, čo by mohlo byť predzvesťou mozgovej porážky.

Pozrite siApple Watch odhalilo u viac ako 2 000 ľudí nepravidelný srdcový tep

Akurát tretia novinka, podpora AirPods druhej generácie je funkčná aj u nás. Odteraz si budú môcť majitelia nových slúchadiel užiť rýchlejšie párovanie i na hodinkách.

Takže ako? EKG si slovenskí majitelia zatiaľ neodmerajú, čo veru nie je príjemné. Zvlášť, keď ich dostali niektorí naši susedia (Maďarsko, Rakúsko). Mnohí si tento model kupovali práve kvôli tejto funkcii. Môžu sa tak akurát (a ja s nimi) utešovať, že do našich končín príde v najbližších týždňoch, možno spolu s Apple Pay.

Pre Apple je typické, že sa s podporou funkcií, na ktorých nezarába, nijako neponáhľa. Naopak, podpora AirPods 2, ktoré sa práve začali predávať, prichádza okamžite a do všetkých krajín.

ZdrojApple

Komentáre k článku