Edward Snowden predstavil bezpečnostnú aplikáciu Haven

ZDROJ | The Guardian Project

Edward Snowden, známy americký whistle-blower, sa podieľal na vývoji bezpečnostnej aplikácie Haven. Aplikácia dokáže strážiť fyzické predmety pomocou senzorov v smartfóne.

https://youtu.be/Fr0wEsISRUw

Tvorbu aplikácie zastrešila aj nadácia pre slobodu tlače a preto sa jej fungovanie vysvetľuje na typickom prípade, kedy novinár nechá svoj notebook na hotelovej izbe. V prípade, že novinár v notebooku drží tajné informácie, môže svoj notebook jednoducho zabezpečiť tak, že naňho položí Android telefón s aplikáciou Haven.

ZDROJ | The Guardian Project

V prípade, že by sa k notebooku chcel dostať útočník, senzor svetla na telefóne by zaznamenal zmenu v osvetlení, mikrofón by zachytil zvuky, akcelerometer by detegoval pohyb telefónu a s trochou šťastia by fotoaparát mohol zachytiť útočníkovu tvár. Haven ale môže mať aj oveľa menej dramatické využitie a to ako detská opatrovateľka.

ZDROJ | The Guardian Project

V prípade, že potrebujete dohliadnuť na spiace dieťa vo vedľajšej izbe, využiť na to môžete práve Haven. Na rozdiel od iných kamier a zabezpečovacích zariadení, Haven zábery z kamery a ani ostatné dáta neodosiela na žiadne vzdialené servery.

Pozrite siAuthy – aplikácia, s ktorou si zabezpečíte všetky vaše účty

Komunikácia medzi aplikáciou a telefónom používateľa prebieha cez zabezpečenú Tor sieť a cez četovaciu aplikáciu Signal. V prípade, že telefón nemá mobilný signál a ani Wi-Fi pripojenie, všetky zaznamenané údaje budú bezpečne uložené v telefóne.

ZDROJ | The Guardian Project

Aplikácia je aktuálne vo verejnom beta testovaní a kvôli reštrikciám systému iOS je zatiaľ dostupná iba pre Android. Používatelia iOS zariadení môžu Haven nainštalovať na akýkoľvek lacný Android a následne si na svoje iOS zariadenie nechať zasielať notifikácie skrz Signal.

ZdrojThe Guardian Project

Komentáre k článku