eCitaro G – kĺbový plne elektrický autobus z dielne Mercedes-Benz

ZDROJ | Mercedes-Benz

Mercedes-Benz rozširuje svoje portfólio elektrických autobusov o nový kĺbový autobus Mercedes-Benz eCitaro G. Ten ponúka inovatívnu batériu.

Plne elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro bol predstavený ešte pred dvomi rokmi. Išlo však o bežný „krátky“ autobus vhodný skôr na prepravu pasažierov medzi lietadlom a odletovou halou. eCitaro G je predĺžená verzia s ohybnými kĺbmi, ktorý sa hodí aj ako autobus mestskej hromadnej dopravy.

Pozrite siNový Mercedes-Benz eVito má podstatne lepší dojazd i spotrebu

Autobus Mercedes-Benz eCitaro G má dĺžku 18 metrov a kapacitu 146 pasažierov. Podľa nemeckého výrobcu má automobilka už teraz viac ako 60 objednávok.

Hlavnou devízou nového autobusu má však byť využitie tzv. pevných „solid-state“ batérií, alebo batérií s pevným skupenstvom (lítiovo-polymérové). Takéto batérie na rozdiel od bežných lítiovo-iónových batérií by mali byť bezpečnejšie a tiež by mali dlhšie vydržať. Kapacita týchto batérií by pri Mercedes-Benz eCitaro G mala dosahovať slušných 441 kWh.

Pozrite siSolaris predstavil elektrický autobus na medzimestskú dopravu

Autobus eCitaro G však bude k dispozícii aj s klasickou Li-ion batériou. Tá však ponúka nižšiu kapacitu 296-396 kWh. Či už s prvým alebo druhým typom batérie by mal byť dojazd veľmi slušný prevyšujúc 170 kilometrov na jedno nabitie. Takáto kapacita stačí na dennú prevádzku autobusu po meste s prestávkou na dobitie.

Mercedes-Benz plánuje do roku 2022 dojazd autobusov eCitaro a eCitaro G ešte navýšiť pomocou palivových článkov. Zatiaľ nie je známe, aké krajiny či mestá autobusy objednali, no môžeme očakávať, že sa prvé autobusy objavia na nemeckých cestách. Cena jedného autobusu známa nie je.

ZdrojMercedes-Benz

Komentáre k článku