E-Vone – inteligentné topánky, ktoré môžu zachrániť život

ZDROJ | E-Vone

Konferencie CES nie je len o elektronike, ale aj zaujímavých gadgetoch. Jedným z nich je E-Vone, inteligentné topánky, ktoré môžu nositeľovi zachrániť život.

https://youtu.be/SGo47UnWO2w

Častokrát sa stretávame s označením smart v zariadeniach, ktoré by tento prívlastok ani nepotrebovali. Spomenúť môžeme napríklad inteligentnú zubnú kefku Amabrush, inteligentné štipce na prádlo či smart kefu na vlasy.

Výraz smart sme mohli vidieť už aj pri topánkach. Francúzska spoločnosť Zhor Tech pred dvoma rokmi na konferencii CES predstavila topánky, ktorých zaväzovanie môžete kontrolovať cez smartfón. Novinka s názvom E-Vone ale bude mať užitočnejšie využitie.

ZDROJ | E-Vone

Topánky od francúzskeho startupu v sebe skrývajú hneď niekoľko senzorov. Medzi nimi GPS, akcelerometer, gyroskop aj tlakový senzor umiestnený v podrážke. Vďaka tomu obuv vie, kedy ju má nositeľ na sebe.

Pozrite siVibram Furoshiki – azda najpohodlnejšia obuv?

Táto skupina senzorov sa stará len o jedno. Sleduje pohyb svojho majiteľa a v prípade pádu, kedy tlakový senzor v podrážke zaznamená že niečo nie je v poriadku, môže informovať dopredu nastavené kontakty. Dobrou správou je aj fakt, že používateľ nemusí vlastniť inteligentný telefón, pretože všetky informácie spracováva topánka. GSM čip vie navyše poslať správu spolu s údajmi o lokalite.

ZDROJ | E-Vone

Potenciálnych využití je v tomto prípade mnoho. Či už ide o starších ľudí alebo turistov, ktorí sa často do hôr vydajú sami, E-Vone by mohol priniesť dobrý pocit nielen nositeľovi, ale aj jeho blízkym, ktorý sú v prípade nehody informovaní.

ZDROJ | E-Vone

Topánky E-Vone by mali prísť na trh v priebehu šiestich mesiacov. Ceny by sa mali líšiť od 100 do 150 dolárov, pričom majiteľ bude musieť platiť každý mesiac 20 dolárov navyše za službu posielania správ.

ZdrojE-Vone

Komentáre k článku