E-mobilita v Kanade dostane miliardy

ZDROJ | Arrival

V krajinách s tradíciou školských autobusov tvoria tieto dopravné prostriedky zaujímavú časť hromadnej dopravy. Napríklad v USA školákov vozí okolo 480 000 školských autobusov. Patrí k nim aj Kanada, ktorej vláda nedávno oznámila masívnu investíciu do verejnej dopravy a školských autobusov. Na e-mobilitu a súvisiacu infraštruktúru chce vláda minúť až 2,75 miliárd kanadských dolárov (CAD) v nasledujúcich piatich rokoch od roku 2021.

Pozrite siNové elektrobusy Arrival majú zmeniť verejnú dopravu

Investícia pomôže splniť aj záväzok vlády podporiť v najbližších piatich rokoch nákup 5 000 autobusov s nulovými emisiami, čo popri elektrobusoch môže zahŕňať aj vodíkové pohony.

ZDROJ | Electrek

Schválených 2,75 miliárd CAD je súčasťou osemročnej investície do verejnej dopravy vo výške 14,9 miliárd dolárov, ktorú ohlásil minulý mesiac kanadský premiér Justin Trudeau.

Premiér verí, že e-mobilita vytvorí lukratívnejšie pracovné miesta v rozvíjajúcom sa kanadskom priemysle elektrických vozidiel. To sa týka aj výrobcov elektrických autobusov, akým je Lion Electric z kanadského Quebecu.

Výrobca už nasadil prvé elektrobusy pre školákov v New Yorku a nedávno oznámil, že prinesie autobusy s nulovými emisiami aj do školskej štvrti Los Angeles. V čase, keď má e-mobilita okrem priaznivcov aj mnoho odporcov, ktorí o kúpe elektromobilu v najbližších rokoch neuvažujú, môžu elektrobusy pomôcť pri jej lepšej adaptácii.

ZDROJ | Citroën

V rámci investícií sa Kanada zameriava aj na rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Keďže predaj elektromobilov na celom svete rastie, je nevyhnutne potrebné efektívne nabíjanie, aby e-mobilita zmysluplne fungovala. Lenže kanadskej vláde pri nulových emisiách nejde len o čistejšiu krajinu.

Pozrite siŠkolské autobusy V2G ukazujú nový rozmer elektromobility

Zmyslom investícií je aj vytváranie lepšie platených príležitostí pre občanov. Vláda ponúka obyvateľom Kanady granty, ktoré ich majú motivovať k znižovaniu vlastných emisií a k prechodu na čistejšiu energiu. Pri výške uvedenej sumy azda nepôjde o niekoľko tisíc dotácií na „zelenú energetiku“ pre domácnosti, ktoré sa minú pár minút po spustení kampane, ako sme zvyknutí v krajine pod Tatrami.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku