E-autobusy Volva budú strážiť chodcov a cyklistov vo svojom okolí

ZDROJ | Volvo

Plne elektrické autobusy majú byť budúcnosťou hromadnej dopravy. Aj kvôli ich tichosti švédske Volvo predstavilo novú technológiu na sledovanie ľudí okolo svojich e-autobusov. Systém Pedestrian and Cyclist Detection System má sledovať dianie okolo autobusu a primerane naňho reagovať.

volvo-pacds-2
ZDROJ | Volvo

Ročne zomrie na cestách podľa automobilky 1,25 milióna ľudí. Toto číslo chce Volvo zredukovať, ako len bude vedieť aj tým, že svoje e-autobusy vybavý novou technológiou na ochranu chodcov a cyklistov.

Pozrite siVolvo testuje autonómne kamióny aj pod zemou

Nový systém využíva kamery a senzory zabudované v autobuse, ktoré sledujú chodcov a cyklistov pred vozidlom. Každý totiž, kto sa priblíži k autobusu je potenciálny risk pre seba i autobus.

volvo-pacds-3
ZDROJ | Volvo

Podľa konkrétneho správania sa chodcov (prechod cez prechod pre chodcov, prebehovanie cez cestu apod.) algoritmus vyhodnotí situáciu a autobus zareaguje jemným zvukom, alebo zatrúbením.

Pozrite si

Zároveň však upozorní vodiča na blížiace sa nebezpečenstvo a dokonca vie autobus aj úplne zastať. Systém by mal byť nielen v plne elektrických autobusoch v budúcnosti, ale vo všetkých nových mestských autobusoch od budúceho roka.

Systém je v súčasnosti v štádiu testovania v reálnej premávke v meste Göteborg vo Švédsku.

https://www.youtube.com/watch?v=oNamLyWhws8

A takto si Vovlo predstavuje budúcnosť mestskej hromadnej dopravy:

https://www.youtube.com/watch?v=jqCGvo5WGxo

 

ZdrojVolvo

Komentáre k článku