Dve tretiny Slovákov sa sťažujú na pomalé počítače vo firmách

Čakanie pri počítači a pomalý nábeh programov predstavujú najväčšie vyvolávače stresu pre slovenských podnikových užívateľov. Na vine je pomalá obmena firemných technológií. 55 % stolných počítačov v slovenských firmách totiž presluhuje.

Intel Pomale pocitace Graf 1
ZDROJ | Intel

To je jedno zo zistení prieskumu spoločnosti Intel, realizovaného v 252 firmách na Slovensku a v Českej republike vo februári 2016, ktorý bol prezentovaný na konferencii pri príležitosti uvedenia šiestej generácie procesorov Intel Core vPro.

Čakanie pri počítači vadí 64 % užívateľom počítačov vo firmách na Slovensku. V poradí ďalej nasleduje pomalý štart a nábeh programov, ktoré iritujú taktiež 64 % užívateľov.

Pozrite siDostupná 6. generácia procesorov Intel Core vPro

Pre 88 % užívateľov je to slabá výdrž batérií notebookov. Všetky situácie, ktoré firemných užívateľov vyvádzajú pravidelne z konceptu, majú spoločného menovateľa. Na vine je vek firemných technológií a ich nedostatočná obmena.

55 % stolných počítačov v slovenských firmách sú staršie ako štyri roky a viac, čo má negatívny dopad na ich výkon, spoľahlivosť a spotrebu. V praxi sa vek počítača prejavuje tým, že nestačí nárokom nových aplikácií, programy dlho nabiehajú a užívateľ zariadenie vníma ako pomalé.

Intel Pomale pocitace Graf 2
ZDROJ | Intel

Ľudia skutočne zažívajú frustráciu, keď im ich inteligentné zariadenia dokonale nezapadajú do ich životov – či už ide o čakanie, absenciu internetového pripojenia, zabudnuté heslo, chýbajúci adaptér alebo nedostatočnú výdrž batérie. Nie, že by sme sa hnevali priamo na počítače, skôr nás frustruje, keď nám niečo bráni v našom snažení a aktivitách. Toto platí rovnako pri úlohách spojených s produktivitou a prácou, v domácnosti a spoločenskom živote,“ uviedla Genevieve Bell, kultúrna antropologička zo spoločnosti Intel pre Intel blog.

84 % firiem na Slovensku v prieskume uviedlo, že priemerná oprava počítača v priestoroch firmy je vykonaná v ten istý deň, keď dôjde k jeho poruche. Naproti tomu v 34% firiem strávi zamestnanec v priemere dlhšie ako dva dni, kým sa k nemu počítač vráti opravený.

Pozrite siIntel chystá pracovné stanice s výkonom superpočítača

Niektorí riaditelia IT majú tendenciu odôvodňovať existenciu starých počítačov vo firme slovami, že sú stále funkčné. V skutočnosti sú ale staré počítače omnoho náročnejšie z hľadiska času aj peňazí.

Bez kalkulácie času technika stráveného pri samotnej oprave a ďalších nákladov spojených s opravou, firma len kvôli strate produktivity zamestnanca, vyčíslenej jeho priemernou hrubou mzdou, príde o takmer 90 €. A ako je to s počítačmi vo vašej firme?

ZdrojIntel

Komentáre k článku