Dubaj bude priekopníkom autonómnych áut. Prvé budú taxíky

ZDROJ | RTA

Taxikári a ďalší profesionálni vodiči, najmä v nákladnej doprave, sa pravdepodobne stanú prvými obeťami autonómnych áut. Ako to bude vyzerať v praxi uvidia medzi prvými používatelia taxíkov v Dubaji.

Namiesto Tesly Mercedes-Benz

Prvý samojazdiaci samoobslužný taxík budú v Dubaji testovať počas výstavy Gitex Technology Week, ktorá sa koná 14. až 18. októbra v  Dubai World Trade Centre. Uviedol to tamojší Úrad pre cesty a dopravu (Road and Transport Authority, RTA).

ZDROJ | Twitter

Mattar Al Tayer, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva RTA oznámil, že autonómne vozidlo bude najskôr testované na vyhradených trasách v Dubai Silicon Oasis.

Pozrite siDaimler a Bosch čoskoro uvedú na cesty autonómne taxi

Taxi je vybavené kamerami, LiDAR-om a senzormi, ktoré analyzujú dopravné a cestné podmienky a informujú o rýchlosti a smerovaní vozidla, aby sa predišlo kolíziám. Vozidlá, ktorých počet RTA nešpecifikoval, sú upravené sedany Mercedes-Benz, pričom sa budú pohybovať rýchlosťou 20 míľ/hod (asi 32 km/hod).

Ešte na jar minulého roku pritom Dubaj plánoval vybudovať flotilu samojazdiacich taxíkov na báze elektromobilov Tesla Model S a Model X, keď uzavrel kontrakt na dodávku 200 vozidiel.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=QBj345E9HAg

Dubaj vtedy ukázal aj svoju víziu autonómnych vozidiel vo videu o cestujúcich, ktorí si privolali autonómny taxíkTesla. Modifikovaná Tesla ponúkla mapu s rozšírenou realitou, pomocou ktorej mohli cestujúci zvoliť cieľ svojej trasy.

Testy ako začiatok (dlhej) cesty

V novom autonómnom taxíku bude v testovacej prevádzke na prednom sedadle sedieť bezpečnostný vodič, ktorý v prípade potreby môže zasiahnuť.

Pozrite siAutonómne taxíky Waymo už jazdia bez vodiča

Takýto autonómny taxík by, pochopiteľne, v praxi nič neriešil, ale berme to ako ostrú testovaciu prevádzku, kde opatrnosti nikdy nie je dosť. Na propagačných snímkach sú pritom autonómne taxíky zobrazované bez vodiča.

ZDROJ | Taxify

Taxík odvezie štyroch pasažierov na trasách „prvej a poslednej míle“, aby sa dostali od siete  existujúcich dopravných systémov napríklad do nákupného centra, do kina, alebo inde, alebo sa vrátili domov.

Informácia o zavedení autonómnych taxíkov prichádza potom, čo RTA schválila štandardy testovania elektrických, hybridných a samojazdiacich vozidiel. Tie majú zaistiť, aby sa Spojené arabské emiráty stali „priekopníkom“ v tejto oblasti.

Pozrite siAutonómne autá sú tu čoskoro. A s nimi aj otázniky

Cieľ je smelý. Dubaj chce mať v roku 2030 na cestách 25 percentný podiel autonómnych áut.Taxíky budú medzi nimi určite v prvej vlne. Ide o súčasť vízie Dubai Smart Self-Driving, ktorú v roku 2016 predstavil šejk Mohammed bin Rashid, viceprezident Spojených arabských emirátov a emir Dubaja.

ZdrojThe National

Komentáre k článku