Druháci zo strednej vytvorili elektromobil so spotrebou 0,63 kWh na 100 km!

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po svojej minuloročnej premiére v Londýne opäť zúčastnia pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018. Počas 34. ročníka pretekov v úspornej jazde, ktoré sa uskutočnia v dňoch 5. – 8. júla v Londýne, chcú zabojovať s vylepšeným elektromobilom o lepší výsledok ako pred rokom.

Pred vyše rokom sme vás informovali o troch slovenských tímoch, ktoré si to namierili do Londýna na preteky Shell Eco-marathon. Medzi nimi boli aj stredoškoláci z Trnavy, ktorí do Londýna (spolu s ďalšími dvoma vysokoškolskými tímami) idú aj tento rok.

Pozrite siSlováci mieria na preteky Shell Eco-marathon Europe 2017

Tím z Trnavy je najmladším slovenským tímom a jediným stredoškolským. Účastníkom pretekov Shell Eco-marathon Europe je od roku 2016, kedy sa študenti úspešne kvalifikovali v „nominačných pretekoch“ z okruhu Le-Mans vo Francúzku.

Minulý rok si vychutnali premiérovú účasť vo veľkom finále v Londýne a teraz sa na trať postavia so svojím úsporným elektromobilom opäť. Veľa si pritom sľubujú od vylepšení na vozidle, ktoré by ich mohlo vyniesť na vyššie priečky. Elektrické vozidlo dokáže na 1 kWh prejsť 158 km s priemernou rýchlosťou 25 km/h.

Tento rok náš elektromobil získava vďaka systému rekuperácie elektrickú energiu aj z kinetickej energie vozidla. Spevnili sme tiež karosériu a zvýšili maximálnu rýchlosť vozidla z pôvodných 35 km/h na 55 km/h,“ opisuje zmeny kapitánka tímu Darina Nádaská. Proti stredoškolákom bude stáť 143 tímov z 24 prevažne európskych krajín.  

Parametre vozidla

ZDROJ | Shell

Okrem Trnavčanov má Slovensko ďalšie dve želiezka v ohni: študentov košickej Strojníckej fakulty TUKE a študentov bratislavskej Strojníckej fakulty STU. Oba vysokoškolské tímy majú z pretekov viacročné skúsenosti.

Študenti Strojníckej fakulty STU sa hlavnej časti súťaže zúčastnia tento rok už po šiestykrát. Predvedú sa s novým dizajnom, s ktorým pomáhajú študenti Fakulty architektúry. S novou, výrazne žltou farbou vozidla ich na trati žiadny súper neprehliadne.

Zmenou oproti minulému roku je aj benzínový pohon a nový spôsob riadenia vozidla. Volant vystrieda pákové riadenie a klasickú odstredivú spojku zase jednokotúčová suchá trecia, ktorá má účinnejší chod.

Košický tím je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe. Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994.

Tento rok sa budú snažiť prekonať svoj doterajší rekord 783 km na liter paliva a atakovať métu 1 000 km. Najskúsenejší slovenský tím predvedie na trati nové vozidlo s minimálnym odporom vzduchu. Vylepšili totiž aerodynamický tvar vozidla a odľahčili karosériu, čím klesla hmotnosť vozidla na 35 kg.

Čo je Shell Eco-marathon?

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich inovátorov spolu so širokou verejnosťou. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov z 24 krajín vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách.

Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. 34. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 5. – 8. júla 2018 v Londýne. Preteky Shell Eco-marathon Americas sa uskutočnili v dňoch 27. – 30. apríla v Californii v USA, Shell Eco-marathon Asia v dňoch 19. – 22. marca v Singapure.

Komentáre k článku