Dron novej generácie má holubie krídla, autormi sú vedci z Lentik Labu

Skúmanie krídel mŕtvych holubov priviedlo vedcov z Lentik Lab až k dronu s prekvapivými letovými vlastnosťami.

Vedci z Lentik Lab zo Stanfordskej univerzity predstavili dron, ktorého krídla sú inšpirované krídlami holubov. Takto spracované krídla dávajú dronom lepšiu možnosť manévrovať a kvalitnejšie letové vlastnosti v silnejších vetroch. Testovaný PigeonBot, ako bol dron pomenovaný, dokáže krídla ohýbať v dvoch kĺboch, je vybavený skutočnými holubími pierkami. Tie sú v pohyblivých krídlach upevnené tak, aby sa voči sebe pri pohybe neposúvali.

Vedci tvrdia, že ide o novú generáciu lietajúcich robotov, ktorí ponúknu výrazne lepšie letové vlastnosti, ako tie dnes bežne požívané. Tiež pomôžu so skúmaním toho, ako vtáky vlastne lietajú. V tomto máme prekvapivo málo informácií. Lentik Lab krídla postavili na základe poznatkov, ktoré získali skúmaním krídiel skutočných holubov. Aby holuby pri výskume netrpeli a výskumníci sa nestretli s odporom ochrancov zvierat, výskum prebiehal na mŕtvych holuboch.

ZDROJ | LENTINK LAB/STANFORD UNIV

Prvým podstatným poznatkom bolo, že holuby dokážu krídla a perie počas letu absolútne prispôsobovať podľa potreby. Túto schopnosť majú najmä vďaka dvojici kĺbov na krídlach. Tie krídlo rozdeľujú na palec, zápästie a samotné krídlo. Ďalším zásadným zistením bolo, že perie holubov má mikroskopické háčiky, ktoré zabraňujú tomu, aby sa jednotlivé perá pri pohybe kĺbov od seba neoddelili a nevnikol tak priestor, cez ktorý prúdi vzduch. Tento stav v zásade z neumožňuje let, holub mu zabráni práve vďaka spomínaným háčikom.

ZDROJ | LENTINK LAB/STANFORD UNIV

Aktuálne sa vedci zaoberajú tým, či holubom počas letu stačí pohnúť časťou nazvanou palec, aby prispôsobili let aktuálnym potrebám. Toto sa v prvej časti výskumu nepodarili s istotou identifikovať, vzhľadom na to, že výskum prebiehal na mŕtvych vtákoch.

Zdrojsciencenews.org

Komentáre k článku