Drako GTE ponúkne 1 200 koní a 8 800 Nm!

ZDROJ | Drako Motors

Americký výrobca Drako Motors predstavil už dávnejšie odhaľovanú novinku, elektromobil triedy GT s obrovským výkonom a ešte väčším krútiacim momentom. 1 200 koní produkuje štvorica elektromotorov, pričom dodávajú až 8 800 Nm krútiaceho momentu. Elektromobil pritom vyzerá veľmi elegantne.

Pod eleganciou máme na mysli ladné krivky bez zbytočných výstrelkov (minimálne vpredu), ktoré na hyperšportových vozidlách síce majú svoj reálny efekt, no množstvo iných hyperšportov (vrátane Drako GTE) dokazuje, že to ide aj bez desiatky spojlerov, ostrých hrán a mamutích difúzorov.

ZDROJ | Drako Motors

Drako GTE vyzerá ako auto na každodenné jazdenie. Športový akcent nezaprie, ide o nízke športové vozidlo, ktoré prekvapuje predným nasávaním, hoci ho poháňajú elektromotory. Ešte väčším prekvapením sú ale 4 dvere a 4 plnohodnotné miesta pre pasažierov. Drako GTE bolo vraj vyvíjané 10 rokov, na vozidle pracoval aj dizajnér Lowie Vermeersch. Šasi vozidla pochádza od firmy Fisker.

ZDROJ | Drako Motors

Elektromotory sú vo vozidle rovno 4, na každom kolese jeden. Celkový výkon, ktorý produkujú dosahuje podľa výrobcu 895 kW, čo je 1 200 koní. Takých sme tu už mali a takých aj máme na cestách pomerne dosť.

No ani jeden z hyperšportov súčasnosti či blízkej budúcnosti sa nemôže pochváliť krútiacim momentom 8 800 Nm! Ide však o kombinovaný krútiaci moment, každý z elektromotorov dokáže produkovať 2 200 Nm.

ZDROJ | Drako Motors

Štvorica elektromotorov má aj inú výhodu – vektorovanie krútiaceho momentu. Vďaka tomu dokáže Drako GTE vraj extrémne presne upravovať výkon/krútiaci moment pre každé z kolies podľa aktuálnych potrieb na ceste, resp. okruhu (1 000x za sekundu). Drako vraj ladil svoj algoritmus pre vektorovanie na slávnom Nürburgringu.

ZDROJ | Drako Motors

Každý motor je pritom napojený na vlastný invertor a každý má svoju vlastnú jednostupňovú prevodovku. O dostatok energie sa stará 90 kWh/450 V batéria s možnosťou 150 kW nabíjania. Dojazd na jedno nabitie výrobca neudáva. Pri maximálnej rýchlosti 330 km/h to ale nebude ďaleko.

ZDROJ | Drako Motors

Drako ale zverejnil cenu novinky, ktorá sa má k prvým zákazníkom dostať budúci rok – 1,25 milióna dolárov (cca 1,12 mil. eur). Cena je však bez dane. Drako plánuje vyrobiť ale iba 25 kusov z modelu GTE.

ZdrojDrako Motors

Komentáre k článku