Dotykový displej, či hardvérová klávesnica? Oboje!

Veľké dotykové displeje moderných smartfónov síce umožňujú celkom pohodlné písanie textov, ale nie je to úplne ono. Hardvérové tlačidlá stále ponúkajú väčší pocit istoty pri písaní a umožňujú lepšie ovládanie aj v zhoršených svetelných, či tepelných podmienkach – nehovoriac o písaní v rukaviciach. Aj preto niektorí výrobcovia pridávajú popri dotykovom displeji aj hardvérovú klávesnicu. Tým sa síce zbytočne zvyšuje hmotnosť a rozmery zariadení, no kompromisy budú čoskoro možno minulosťou.

 Tactus

Tactus Technology vytvorila špeciálnu dotykovú vrstvu, ktorá umožňuje aktivovať a deaktivovať fyzické tlačidlá

Vďaka spoločnosti Tactus Technology sa pravdepodobne dočkáme renesancie HW klávesnice v smartfónoch, ale aj v iných zariadeniach ako sú diaľkové ovládače, herné konzoly, navigácie,  čítačky elektronických kníh, automobilové displeje, či dokonca tablety. Na podujatí SID Display Week v Bostone totiž Tactus Technology predstavila vskutku revolučnú novinku dotykovej klávesnice, ktorej tlačidlá sa fyzicky okamžite objavujú a miznú podľa potreby. Takto je možné vytvárať okrem tlačidiel prakticky ľubovoľné tvary a formy.

Tactus

Štruktúra novej tenkovrstvovej klávesnice

Samotná „virtuálno-fyzická“ klávesnica je tvorená vrstvou, ktorá nie je priamo dotykovým displejom. Približne 1 mm hrubá dotyková vrstva, ktorá sa umiestni na dotykový displej smartfónu a tabletu, je tvorená sieťou jemných kanálikov naplnených netoxickou kvapalinou. Integrovaný mikroovládač dokáže zvýšiť tlak kvapaliny v určitých častiach dotykovej vrstvy, čo spôsobí, že z jej povrchu vystúpia do priestoru tlačidlá, alebo iné tvary.

Pozrite si video, ako nová „miznúca a objavujúca sa“ klávesnica funguje

Keď sa dotyková vrstva aktivuje, z jej povrchu vystúpia tlačidlá, alebo iné formy s definovanou výškou, veľkosťou a tuhosťou, uvádza Tactus vo svojej tlačovej správe. Používateľ má reálny pocit interakcie s fyzickými klávesami, čo zvyšuje spoľahlivosť ovládania. Pokiaľ sa dlhšie s klávesnicou nepracuje, vyčnievajúce tlačidlá jednoducho zmiznú.

 Tactus

Tactus Technology si myslí, že jej vynález bude revolúciou, ktorá vráti hardvérové klávesnice na scénu. Možno má pravdu. V každom prípade už firma avizovala spoluprácu s najväčším svetovým výrobcom kapacitných dotykových displejov, so spoločnosťou Touch Revolution, ktorá je súčasťou TPK Holding Co. Tactus, ktorá očakáva, že okrem tabletov, smartfónov, medicínskych prístrojov a herných zariadení nájde vynález uplatnenie aj v mnohých ďalších zariadeniach a termináloch, plánuje spustiť dodávky dotykových vrstiev v polovici roku 2013.

Foto: DIGITAL TRENDS a Tactus Technology