Reklama

Dopad obrovského asteroidu pri Slovensku? NASA má za sebou ďalšiu simuláciu

Zdroj | NASA
Stanislav Vinc
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Päťdňové cvičenie vedcov z NASA má pripraviť svet na prípadné vesmírne hrozby v budúcnosti. Fiktívny asteroid 2021PDC mal v rámci simulácie dopadnúť 20. októbra 2021 do oblasti českej Šumavy. Pri predminuloročnej simulácii sa expertom pri ochrane Denveru podarilo nechtiac zničiť New York.

Centrum pre výskum objektov v blízkosti Zeme, ktoré je súčasťou Laboratória prúdového pohonu NASA (zodpovedného aj za misiu Perseverance), zorganizovalo už siedmy ročník simulácie dopadu ničivého asteroidu na Zem. Vedci majú počas simulačného týždňa za úlohu vymyslieť postupy, ktoré by buď úplne zabránili dopadu asteroidu, alebo by aspoň minimalizovali jeho škody.

Túto simuláciu vedci organizujú každé dva roky. Naposledy sa im v roku 2019 podarilo ničivý asteroidu odkloniť z pôvodnej trajektórie smerujúcej k americkému Denveru, avšak priamo na centrum mesta New York. Tento rok mal ničivý asteroid 2021PDC dopadnúť do oblasti strednej Európy a v priamom ohrození bolo v prvých dňoch aj Slovensko.

1. deň

V prvý deň cvičenia (26. apríla) došlo k „objaveniu“ asteroidu, ktorý sa mal v tom čase nachádzať zhruba 57 miliónov kilometrov od Zeme. Simulácia v tom čase počítala iba s 5 % šancou kolízie so Zemou, avšak tieto dáta vychádzali iba z 2-dňového pozorovania.

2. deň

V priebehu druhého dňa využili vedci záznamy z panoramatického prieskumného ďalekohľadu a systému rýchlej reakcie na objekty v okolí Zeme Pan-STARRS na zistenie, že fiktívny asteroid sa na záznamoch objavil už v roku 2014 pri jeho predchádzajúcom blízkom prelete okolo Zeme. V spojení s aktuálnymi dátami sa vedcom podarilo vypočítať, že asteroid má napokon 100 % šancu zasiahnuť Zem, konkrétne Európu alebo severnú časť Afriky.

Zdroj | NASA

V tomto bode začali vedci uvažovať o možnosti zmeny trajektórie asteroidu pomocou vesmírnej misie. Tieto plány však veľmi rýchlo zmietli zo stola, nakoľko zistili, že v priebehu šiestich fiktívnych mesiacov nedokážu pomocou dnes dostupných technológií zorganizovať spoľahlivú vesmírnu misiu.

3. deň

Počas tretieho dňa sa vedci ocitli v období štyroch mesiacov pred fiktívnym nárazom. V tomto bode už bol 2021PDC dostatočne blízko na to, aby sa im podarilo upresniť miesto dopadu, ktoré zúžili na Nemecko, Českú republiku, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko. Štyri mesiace pred nárazom by sa tak už záchranné zložky mohli začať pripravovať na evakuáciu daných regiónov.

Zdroj | NASA

4. deň

Štvrtý a posledný deň sa odohrával iba šesť dní pred predpokladaným nárazom, kedy sa 2021PDC nachádzať 6,3 miliónov kilometrov od Zeme, dostatočne ďaleko na to, aby ho mohol radarový systém Goldstone Solar detegovať a analyzovať jeho veľkosť. Asteroid bol napokon výrazne menší, ako sa pôvodne predpokladalo a zasiahnuť mal napokon „iba“ 23-kilometrovú oblasť na hraniciach Nemecka, Českej republiky a Rakúska, presnejšie oblasť Šumavy.

Zdroj | NASA

Obrázok nižšie napokon ukazuje štyri stupne zásahu asteroidu od červenej zóny, v ktorej by bol dopad smrteľný až po 300-kilometrový svetložltý okruh, v ktorom by boli následky dopadu ešte stále vážne. Presný región dopadu si môžete pozrieť aj cez aplikáciu Google Earth, do ktorého môžete importovať mapový súbor kml.

Zdroj | NASA
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.