Domino’s Pizza ide v Houstone rozvážať jedlá v autonómnych vozidlách Nuro

Nuro vzniklo v roku 2016 a zdá sa že vykročilo správnym smerom. Zamestnáva stovky pracovníkov a práve uzatvorilo strategické partnerstvo s americkou jednotkou v predaji pizze.

Spoločnosť Nuro, ktorú založili dvaja bývalí zamestnanci Google, včera oznámila spoluprácu s Domino’s Pizza. Vo vybraných lokalitách v Texase bude rozvážať jedlá pomocou autonómnych elektromobilov tejto spoločnosti.

ZDROJ | Nuro

Nuro plánuje začať doručovanie do októbra 2019 pomocou svojho vozidla R1 v Houstone, kde už od začiatku tohto roku obsluhuje zákazníkov potravinárskej firmy Kroger.

Pripravené jedlá budú zamestnanci Domina ukladať do priečinkov v elektromobile, ktorý je popretkávaný množstvom laserov, senzorov, kamier, výpočtovej techniky a systémom LIDAR.

Pozrite siRobot kuriér bude brázdiť ulicami Európy

Vozidlo je bez ľudskej posádky, ale bude ho sprevádzať automobil s operátorom. Maximálna rýchlosť Nura je 40 km/hod. Zákazníci môžu pomocou aplikácie Domino sledovať priebeh doručenia. Po objednávke obdržia jednorazový PIN, ktorý slúži na overenie identity a prístup k doručenej pizze.

Nuro chce takýmto testovaním priniesť zákazníkom skúsenosť s dodávkami jedla pomocou automatizovaných systémov.

Pilotný program Nuro a Domino’s Pizza nadväzuje na partnerstvo s obchodným gigantom Kroger. Nuro sa už v marci chválilo, že zrealizovalo tisícky objednávok od zákazníkov.

Domino’s Pizza predá denne viac ako 3 milióny pizz na svete v 16 000 prevádzkach, to je jeden z dôvodov, prečo Nuro oslovilo práve túto spoločnosť s tržbami vyše 6 miliárd dolárov (v roku 2017).

Nuro založili v roku 2016 Dave Ferguson a Jiajun Zhu. Ako bývalí zamestnanci Google pracovali na tajnom projekte, z ktorého sa napokon zrodilo Waymo.

Dave Ferguson a Jiajun ZhuZDROJ | Nuro

Nuro má konkurenciu v estónskom startupe Starship Technologies, ktorý od roku 2017 testuje doručovanie pizze a koláčov v nemeckých a holandských mestách. Priamejšou konkurenciou je však pre Nuro automobilka Ford. Tá tiež v roku 2017 začala v Miami a v Michigane testovať rozvoz pizze pomocou autonómnych vozidiel.

Pozrite siNuro – podarené autonómne autíčko, ktoré doručí tovar až k dverám

Na rozdiel od konkurenčných startupov (okrem Starship Technologies napríklad Marble, BoxBot, Dispatch, Robomart a Robby Technologies) má Nuro výhodu v kapitálovom zázemí. Japonský holdingový konglomerát SoftBank pomocou fondu Vision na začiatku tohto roka investoval práve do tejto spoločnosti 940 miliónov dolárov, pričom hodnotu Nuro ocenil na 2,7 miliardy dolárov.

ZDROJ | Nuro

Spoločnosť má sídlo v Kalifornii, zamestnáva 280 zamestnancov a ďalších 100 pracuje na dohodu. Doteraz nasadila šesť vozidiel, no v najbližších mesiacoch plánuje spustiť na cesty v Kalifornii, Arizone a Texase 100 autonómnych donáškových automobilov.

ZdrojNuro Blog,Nuro

Komentáre k článku