Doggo zo Stanfordskej univerzity poteší schopnosťami, prekvapí cenou

ZDROJ | Stanford University

Univerzita v Stanforde má nového člena, štvornohého robota, ktorý má ambíciu dostať sa do výskumných laboratórií na celom svete. Čím je iný oproti podobným robotom?

Na prvý pohľad je podobný ako desiatky iných robotov so štyrmi nohami, jedinečným ho robí jeho nízka cena. Pokým porovnateľné roboty stoja desiatky až stovky tisíc dolárov, vývojári zo Stanford’s Extreme Mobility lab tvrdia, že celkové náklady sú nižšie ako 3 000 dolárov. Navyše, jeho open source dizajn znamená, že si ho môže zostrojiť každý podľa voľne dostupných plánov.

https://youtu.be/2E82o2pP9Jo

„Videli sme štvornohé roboty používané vo výskume, ale nebolo to niečo, čo by ste si mohli priniesť do svojho laboratória a použiť pre vlastné projekty,“ povedal dvadsaťročný Nathan Kau, hlavný inžinier a vedúci pre extrémnu mobilitu. „Chceli sme, aby bol Stanford Doggo týmto open source robotom, vďaka ktorému by ste mohli pracovať s relatívne malým rozpočtom.“

Pozrite siRobotický pes od Boston Dynamics si dokáže otvoriť už aj dvere

Robotický pes je vyrobený z dostupných materiálov a technológií, takmer všetky sa dajú kúpiť online. Doggo dokáže chodiť, behať, tancovať alebo skákať. Aby sa dal Stanford Doggo replikovať, študenti ho zostrojili od nuly, aby tak mohli riešiť vzniknuté konštrukčné nedostatky. To si vyžiadalo roky práce, veľa testovania a skúmania. Študenti povzbudení úspechom už začali pracovať na jeho väčšej verzii.

ZDROJ | Stanford University

Prvé kroky robota boli podobné batoľaťu, ktoré sa ešte len učí udržať rovnováhu. Teraz si Doggo udrží konzistentnú chôdzu a požadovanú trajektóriu, aj keď sa pohybuje v nerovnom teréne. Robí to pomocou motorov, ktoré snímajú vonkajšie sily pôsobiace na robota a určujú, koľko sily a krútiaceho momentu má vynaložiť každá noha. Motory to prepočítavajú 8 000-krát za sekundu a sú nevyhnutné napríklad pri jeho tanci. Doggo nemá pružiny, nahrádzajú ich motory, ktoré fungujú ako systém virtuálnych pružín.

„Dúfame, že sa nám podarí vytvoriť základný systém, na ktorom by mohol stavať ktokoľvek,“ uviedol Patrick Slade, absolvent v oblasti aeronautiky a kozmonautiky a mentor pre extrémnu mobilitu. „Povedzme napríklad, že ho chcete využiť pri pátraní a záchrane; mohli by ste ho vybaviť senzormi a napísať potrebný program, ktorý by ho nechal vyliezť po skalách, alebo vykopať tunel do zeme.“

ZDROJ | Stanford University

Stanford Doggo nie je najsofistikovanejší robot, no o to sa jeho tvorcovia ani nesnažili. Ako sme spomínali, jeho využitie je hlavne pre výskumníkov, ktorí môžu vďaka jeho open source platforme prispôsobiť a rozšíriť jeho možnosti podľa svojich požiadaviek. Stanford Doggo zároveň ukazuje, ako sa dá vyrobiť vlastný robot aj bez veľkých peňazí, štedrého grantu, či bohatého partnera v podobe veľkej firmy.

Študenti z Extreme Mobility dúfajú, že prístup k týmto zdrojom inšpiruje komunitu tvorcov a výskumníkov vyvíjajúcich inovatívne a zmysluplné riešenia.

ZdrojStanford News

Komentáre k článku